Andělská krása do vašeho bydlení: Poznejte Angelonii angustifolii

Angelonia Angustifolia

Nenáročná kráska do truhlíku

Existuje spousta krásných květin, které se hodí do truhlíku, ale ne všechny jsou nenáročné na péči. Pokud hledáte rostlinu, která vám bude dělat radost i bez každodenní zálivky a hnojení, pak jsou pro vás ideální například muškáty, petúnie nebo surfinie. Tyto letničky kvetou bohatě po celé léto a nevadí jim ani slunné stanoviště. Stačí jim kvalitní substrát, občasné přihnojení a mírná zálivka.

Pro stinná místa se hodí například begonie, netýkavky nebo fuchsie. Tyto rostliny preferují vlhčí substrát a chladnější stanoviště. Důležité je chránit je před přímým sluncem, které by mohlo popálit jejich listy.

Ať už si vyberete jakoukoli květinu, nezapomeňte na drenážní vrstvu na dně truhlíku, která zabrání přemokření kořenů. S trochou péče vám vaše truhlíky budou dělat radost po celou sezónu.

Slunce miluje, sucho snáší

Je to otužilá a nenáročná rostlina, která se spokojí s minimem péče. Má ráda slunná stanoviště a dobře snáší sucho, proto je ideální i do skalek nebo suchých zídek. Naopak nemá ráda přemokření, proto je důležitá propustná půda. Kvete od jara do podzimu zářivými květy, které lákají včely a motýly.

Pestrobarevná škála květů

Květiny nás okouzlují svou krásou a rozmanitostí barev. Od sněhově bílé lilie po temně rudou růži, příroda nám nabízí nekonečnou paletu odstínů. Každá barva má svůj význam a symboliku. Zatímco červená je barvou vášně a lásky, žlutá evokuje radost a optimismus. Modrá barva květů, vzácnější než ostatní, symbolizuje důvěru a věrnost. Bílá je symbolem čistoty a nevinnosti, fialová zase vznešenosti a tajemství. Pestrobarevnost květů je důkazem neuvěřitelné síly a kreativity přírody.

Pravidelná zálivka a hnojení

Pro zdravý růst a bohatou úrodu je pravidelná zálivka a hnojení naprosto zásadní. Rostliny potřebují stálý přísun vody a živin, aby mohly správně fungovat a prospívat. Frekvence zálivky se liší v závislosti na druhu rostliny, typu půdy a počasí. Obecně platí, že je lepší zalévat méně často a vydatněji, než často a po troškách. Hnojení doplňuje živiny v půdě, které rostliny potřebují pro svůj růst a vývoj. Existuje mnoho druhů hnojiv, ať už organických nebo minerálních, a je důležité vybrat ten správný typ pro vaše rostliny. Doporučuje se hnojit během vegetačního období, tedy od jara do podzimu.

Odolná vůči škůdcům

Existují rostliny, které jsou přirozeně odolnější vůči škůdcům než jiné. Mají vyvinuté různé obranné mechanismy, jako jsou například silnější buněčné stěny, hořké látky nebo repelenty, které škůdce odrazují. Mezi takové rostliny patří například levandule, máta peprná, česnek nebo afrikán. Výsadbou těchto rostlin na zahradě můžete přirozeně omezit výskyt škůdců a snížit tak potřebu chemických postřiků. Kromě výsadby odolných rostlin je důležité dbát i na další faktory, které ovlivňují výskyt škůdců, jako je například správné hnojení, zálivka a stříhání rostlin.

Dlouhé kvetení až do podzimu

Některé druhy rostlin nás dokáží těšit svými květy po dlouhou dobu, a to až do podzimu. Mezi ně patří například astry, chryzantémy, jiřiny nebo rozchodníky. Tyto rostliny jsou odolné vůči chladnějšímu počasí a jejich květy rozzáří zahradu i v době, kdy už většina ostatních rostlin odkvétá. Pro dlouhé kvetení je důležité zajistit rostlinám dostatek slunečního svitu, vláhy a živin. Pravidelné odstraňování odkvetlých květů také podpoří tvorbu nových poupat. S trochou péče si tak můžete užívat barevnou zahradu až do pozdního podzimu.

Ideální pro kombinace s letničkami

Trvalky se skvěle doplňují s letničkami, a to jak v záhonech, tak i v nádobách. Zatímco trvalky tvoří pevnou strukturu a kvetou opakovaně po několik let, letničky vnášejí do výsadeb pestrost, barvy a textury. Navíc kvetou obvykle po delší dobu než trvalky. Vyberte letničky s ohledem na stanoviště a barevnou kombinaci s trvalkami. Pro slunečná místa se hodí například aksamitníky, gazánie, slunečnice nebo sporýše. Do stínu zvolte netýkavky, begónie nebo fuchsie. Nebojte se experimentovat a kombinovat různé druhy a barvy.

Tipy pro pěstování a množení

Pro zdravý růst a bohaté kvetení dopřejte rostlině dostatek světla, ale chraňte ji před přímým sluncem. Zálivku volte mírnou, půda by měla mezi zaléváním mírně proschnout. V období vegetace přihnojujte jednou za 14 dní hnojivem pro kvetoucí rostliny. Pro dosažení kompaktního tvaru zaštipujte mladé výhony. Množení je snadné pomocí řízků, které odebírejte na jaře nebo na začátku léta. Řízky zasaďte do lehkého substrátu a udržujte je v teple a vlhku.

Publikováno: 11. 06. 2024

Kategorie: bydlení

Autor: JosefNovy

Tagy: angelonia angustifolia | druh květiny angelonia angustifolia