Exotický mangovník u vás doma: Tipy na pěstování

Mangovník Pěstování

Výběr správné odrůdy

Při výběru odrůdy manga pro pěstování v našich podmínkách je klíčové zvážit několik faktorů. Vzhledem k tomu, že mango pochází z tropických oblastí, nebudeme ho moci pěstovat venku celoročně. Zaměříme se proto na odrůdy vhodné pro pěstování v květináčích a s kratší vegetační dobou. Mezi oblíbené a dostupné odrůdy patří například 'Tommy Atkins', která je odolnější a snáší i méně slunečního svitu, 'Kent', známá svou sladkou chutí a krémovou texturou, nebo 'Keitt', která plodí velké a šťavnaté plody. Při výběru odrůdy se informujte o její výšce v dospělosti, abyste zvolili vhodnou velikost květináče a měli dostatek prostoru pro rostlinu. Důležitá je také odolnost vůči chorobám a škůdcům. Zeptejte se v zahradnictví na odrůdy vhodné pro začátečníky, které jsou nenáročné na péči a odpustí vám i drobné pěstitelské chyby. Nezapomeňte, že i když mango neplodí, stále je to krásná a dekorativní rostlina s lesklými zelenými listy, která vám bude dělat radost.

Klíčení pecky manga

Klíčení pecky manga je vzrušující způsob, jak si vypěstovat vlastní exotický strom. I když to vyžaduje trochu trpělivosti, radost z pozorování růstu vlastního manga za to stojí. Nejdříve musíme zralé mango rozkrojit a opatrně vyjmout pecku. Pecku očistíme od zbytků dužiny, která by mohla začít plesnivět. Následně pecku necháme několik dní oschnout. Pro urychlení klíčení můžeme opatrně narušit tvrdou skořápku pecky. Důležité je nepoškodit semeno uvnitř. Připravíme si květináč s dobře propustnou zeminou a pecku do ní zasadíme asi 2 cm hluboko. Pravidelně zaléváme, aby byla zemina stále vlhká, ale ne přemokřená. Klíčení může trvat několik týdnů, proto je potřeba být trpělivý. Jakmile semínko vyklíčí, poskytneme mu dostatek světla a tepla. Mladý stromek mango potřebuje slunné stanoviště a pravidelnou zálivku. Vhodným hnojivem podpoříme jeho zdravý růst. Pěstování manga z pecky je dlouhodobý proces, ale s trochou péče se můžeme těšit z vlastních exotických plodů.

Správný substrát a květináč

Mangovník má rád dobře propustnou, vzdušnou půdu bohatou na živiny. Ideální je směs pro pokojové rostliny smíchaná s pískem nebo perlitem v poměru 2:1. Můžete přidat i trochu kompostu pro lepší růst. Důležité je, aby substrát nebyl příliš těžký a neudržoval v sobě příliš mnoho vody, což by mohlo vést k hnilobě kořenů. Co se týče květináče, volte raději hlubší než příliš široký, aby kořeny měly dostatek prostoru pro růst. Začněte s menším květináčem a postupně přesazujte do většího, jak mangovník roste. Nezapomeňte na drenážní otvory na dně květináče, aby mohla přebytečná voda odtékat. Dobrý odtok vody je klíčový pro zdravý růst mangovníku. Pro zajištění optimálního růstu je vhodné substrát každý rok vyměnit za čerstvý.

Světlo a teplota pro mango

Mango je teplomilná rostlina, která se nejlépe daří v tropickém a subtropickém podnebí. Pro optimální růst a plodnost potřebuje dostatek slunečního světla a tepla. V ideálním případě by mango mělo mít alespoň 6 hodin přímého slunečního světla denně. Pokud pěstujete mango v interiéru, umístěte ho na nejslunnější místo v bytě, například k oknu orientovanému na jih. V létě můžete mango umístit ven na balkon nebo terasu, ale dávejte pozor na popálení listů od silného poledního slunce. Co se týče teploty, mango preferuje teplé prostředí s teplotami mezi 21-32 °C během dne a nejméně 18 °C v noci. Mango nesnáší mráz a teploty pod 5 °C ho mohou vážně poškodit. Pokud žijete v oblasti s chladnějšími zimami, je nutné mango pěstovat v květináči a na zimu ho přenést do interiéru. Správné množství světla a tepla je zásadní pro zdravý růst a bohatou úrodu manga.

Zalévání a hnojení mangovníku

Mangovník má rád vydatnou zálivku, ale nesnáší přemokření. Mezi jednotlivými zálivkami nechte substrát vždy mírně proschnout. V praxi to znamená zalévat tehdy, když je vrchní vrstva zeminy suchá na dotek. Frekvence zálivky se liší v závislosti na ročním období, teplotě a vlhkosti vzduchu. V horkých letních dnech může být potřeba zalévat i každý den, zatímco v zimě stačí zálivka jednou za 7-10 dní. Pro zálivku používejte odstátou vodu pokojové teploty.

Mangovník je poměrně náročný na živiny, proto je vhodné ho pravidelně přihnojovat. Během vegetačního období, tedy od jara do podzimu, hnojte jednou za 14 dní hnojivem pro citrusy nebo pro exotické rostliny. V zimě stačí hnojit jednou za měsíc. Dbejte na to, aby hnojivo obsahovalo dostatek draslíku, který podporuje kvetení a plození. Naopak s dusíkem to nepřehánějte, jeho nadbytek by mohl způsobit bujný růst listů na úkor plodů.

Přesazování rostoucího manga

Mango je tropická rostlina, která si v našich podmínkách užívá spíše života v květináči. A jak mango roste, je potřeba mu dopřát i větší prostor pro kořeny. Přesazování je proto důležitou součástí pěstování manga. Mladé rostlinky přesazujeme každý rok, ideálně na jaře. U starších rostlin stačí přesazovat jednou za dva až tři roky.

Při přesazování volíme květináč o něco větší, než byl ten původní. Důležité je, aby měl květináč dostatek odtokových otvorů pro přebytečnou vodu. Mango má rádo propustný substrát, který zajistí dostatečné provzdušnění kořenů. Vhodnou směsí je například substrát pro citrusy smíchaný s perlitem nebo pískem.

Při samotném přesazování opatrně vyjmeme rostlinu z původního květináče a snažíme se co nejméně poškodit kořeny. Do nového květináče nasypeme vrstvu substrátu, na kterou umístíme rostlinu a dosypeme zbytkem substrátu. Po přesazení mango důkladně zalijeme a umístíme na světlé místo bez přímého slunečního záření.

Řez a tvarování mangovníku

Mangovník není nutné pravidelně řezat, ale pro udržení jeho velikosti a tvaru, zvláště při pěstování v nádobě, je to žádoucí. Řezání také podporuje větvení a tím i bohatší úrodu. Nejlepší období pro řez je po sklizni plodů, kdy je strom v klidové fázi. Používejte vždy ostré a čisté nástroje, abyste předešli šíření chorob.

Při řezu odstraňte všechny odumřelé, poškozené nebo nemocné větve. Dále zkraťte větve, které rostou příliš do výšky nebo do šířky a narušují požadovaný tvar koruny. Snažte se udržovat korunu vzdušnou a otevřenou, aby do ní mohlo pronikat dostatek světla a vzduchu. To pomůže předcházet houbovým chorobám.

Mladé stromky můžete zaštipovat, abyste podpořili větvení. Zaštipování spočívá v odstranění vrcholu rostoucího výhonu, čímž se podnítí růst bočních větví. Tvarování koruny je vhodné provádět v prvních letech po výsadbě, dokud je strom mladý a pružný. Starší stromy snášejí řez hůře. Pamatujte, že mangovník je tropická rostlina a nesnáší mráz. Proto je vhodné řez provádět na jaře, kdy už nehrozí nebezpečí mrazíků.

Škůdci a choroby manga

Mango, i když je to poměrně odolný strom, může být napadeno různými škůdci a chorobami. Mezi nejčastější škůdce patří mšice, svilušky, červci a molice. Tito škůdci se živí mízou rostliny a způsobují žloutnutí listů, opadávání plodů a celkové oslabení stromu. Proti nim lze bojovat pomocí insekticidních mýdel, neemového oleje nebo postřiků na bázi pyrethrinu.

Z chorob mango nejčastěji trpí antraknózou, padlím a bakteriální skvrnitostí listů. Antraknóza se projevuje jako tmavé skvrny na listech, květech a plodech a může vést k jejich hnilobě. Padlí se projevuje bílým povlakem na listech a zpomaluje růst rostliny. Bakteriální skvrnitost listů způsobuje hnědé skvrny s žlutým okrajem na listech. Proti těmto chorobám lze bojovat pomocí fungicidů, měďnatých přípravků a preventivních opatření, jako je dobrá cirkulace vzduchu a vyhýbání se přemokření. Pravidelná kontrola stromu a včasná identifikace problémů je klíčová pro udržení zdravého a plodícího manga.

Sklizeň vlastních plodů manga

Pěstování vlastního manga je dlouhodobá, ale obohacující zkušenost. S trpělivostí a péčí si můžete vychutnat exotické plody přímo ze svého domova. Mangovník plodí obvykle po 3 až 5 letech od výsadby, v závislosti na odrůdě a podmínkách pěstování. Důležitým faktorem pro sklizeň je správné rozlišení zralosti plodů. Zralé mango poznáte podle barvy, vůně a textury. Barva se liší podle odrůdy, ale obecně platí, že zralé mango má sytější barvu. Vůně zralého manga je sladká a aromatická. Textura zralého manga je na dotek mírně měkká, ale ne kašovitá. Pro sklizeň použijte ostrý nůž a odřízněte mango i se stopkou. Po sklizni nechte mango dozrát při pokojové teplotě. Zralé mango skladujte v chladničce, kde vydrží až týden. Pěstování manga vyžaduje trpělivost a péči, ale odměnou vám budou lahodné a exotické plody.

Tipy pro bohatou úrodu

Pro bohatou úrodu manga je klíčové dopřát mu optimální podmínky. Mangovník miluje slunce, proto mu dopřejte co nejsvětlejší stanoviště. Zálivka by měla být pravidelná, ale opatrná. Půda by měla mezi zálivkami mírně proschnout, přemokření mangovníku škodí. Během vegetačního období, od jara do podzimu, dopřejte mangovníku pravidelné hnojení hnojivem bohatým na draslík. Draslík podporuje kvetení a násadu plodů. Pro dosažení bohaté úrody je vhodné mangovník pravidelně prořezávat. Prořezávání provádíme po sklizni plodů, odstraníme slabé a křížící se větve. Tím podpoříme růst nových, silných větví a zajistíme dostatek světla a vzduchu pro všechny části rostliny. Nezapomínejte na to, že mangovník je tropická rostlina a nesnáší mráz. V našich podmínkách je proto nutné pěstovat ho v nádobě a na zimu ho přenést do interiéru. Při správné péči se vám mangovník odmění bohatou úrodou lahodných a šťavnatých plodů.

Zimní péče o mangovník

Mango je tropická rostlina a v našich podmínkách nepřežije zimu venku. Proto je potřeba s příchodem chladných měsíců věnovat péči o mangovník v interiéru. Během zimy omezte zálivku. Mango by mělo stát v dobře osvětleném prostoru, ideálně na jižním okně. Teplota v místnosti by neměla klesnout pod 15 stupňů Celsia. V zimě mangovník neroste tak intenzivně, proto nepotřebuje hnojení. Pravidelně kontrolujte listy, zda se na nich neobjevují škůdci. Pokud ano, je nutné zasáhnout vhodným insekticidem. Péče o mangovník v zimě se liší od té letní, ale s trochou pozornosti a péče vám tato exotická rostlina bude dělat radost i během chladných měsíců.

Časté chyby pěstitelů

Pěstitelé mangovníků se často dopouštějí několika zásadních chyb, které brání zdravému růstu a plodnosti stromu. Jednou z nejčastějších je nadměrná zálivka. Mango sice potřebuje dostatek vody, ale nesnáší přemokření. Příliš vlhká půda může vést k hnilobě kořenů a úhynu rostliny. Před každou zálivkou se ujistěte, že je vrchní vrstva substrátu suchá. Dalším častým prohřeškem je nedostatek světla. Mango pochází z tropických oblastí a vyžaduje proto dostatek slunečního svitu. V bytových podmínkách je ideální umístit ho na jižní okno. Nedostatek světla se projeví slabým růstem, vytahováním stonků a opadáváním listů. Zapomínat byste neměli ani na pravidelné hnojení. Během vegetačního období, od jara do podzimu, dopřejte svému mangu hnojivo bohaté na draslík a fosfor, které podpoří kvetení a tvorbu plodů. V zimě hnojení omezte. Častou chybou je také přesazování do příliš velkého květináče. Mango má raději menší nádobu, ve které se jeho kořeny lépe rozvíjejí. Přehnaně velký květináč může vést k stagnaci růstu a zvyšuje riziko přemokření. Nezapomínejte ani na pravidelný řez, který pomůže udržet kompaktní tvar a podpoří větvení.

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: bydlení

Autor: JosefNovy

Tagy: mangovník pěstování | jak pěstovat mangovník