Kontokorent – Víte co to je a k čemu slouží

Kontokorent neboli kontokorentní úvěr. To rozhodně není to samé jako překlenovací úvěr. Jde o určitý druh půjčky pojící se s běžným účtem. Ve své podstatě je to doplněk ke klasickému bankovnímu účtu, který může po splnění určitých podmínek získat téměř každý.

  • Umožňuje čerpat peníze nad rámec těch vlastních.
  • Jinak označovaný jako povolený debet.
  • Pojí se s vyšší úrokovou sazbou.
  • Peníze lze čerpat opakovaně.

Jak získat kontokorent?

Získání kontokorentu není příliš složité. Pokud máte u banky bankovní účet, kam Vám chodí pravidelně výplata, může Vám být povolen kontokorent v odpovídající výši. Ta obvykle dosahuje násobku pravidelného příjmu. Vy byste se měli spíše zajímat o to, jak vysoká je úroková sazba, která je hrazena v okamžiku, kdy čerpáte peníze do mínusu, respektive z kontokorentu. Je totiž pravdou, že Česká republika oproti ostatním zemím má trochu vyšší průměr úroků.

ZeměPrůměrná úroková sazba
Česká republika13 %
Lotyšsko17 %
Polsko8 %
Rakousko4 %
Čísla týkající se kontokorentů v jiných zemích.

Za průměrnou úrokovou sazbu v případě eurozóny je považována hodnota kolem 6,5 %. S tím se ovšem nedá nic dělat. Pokud chcete kontokorent v Česku, musíte se připravit na to, že ve výsledku zaplatíte více.

Peníze na cokoliv

Kontokorent je zajímavý v tom, že je bezúčelový. To znamená, že povolený debet na běžném bankovním účtu využijete v podstatě na cokoliv. Nikdo nebude zkoumat, k čemu peníze potřebujete a jak s nimi budete nakládat. Ve své podstatě je to taková rychlá a opakovatelná půjčka, s níž z pohledu administrativy nebudete mít složitou práci.

Jaké nevýhody má kontokorent?

Při jeho čerpání byste však neměli zapomínat na to, že je spojen s relativně vysokým úrokem. Takže Vaším cílem by mělo být to, abyste se dostali co nejdříve nad nulu v rámci svého bankovního účtu. Pozor si dávejte také na některé poplatky s ním spojené – změna úvěrového limitu, poplatek za čerpání nebo jeho povolení.