Rozjasněte si domov: Tipy a triky pro pěstování kalokvětu

Kalokvět Pěstování

Stanoviště pro kalokvět

Kalokvět pochází ze slunných strání Severní Ameriky, proto mu vybereme slunné a teplé stanoviště chráněné před větrem. Na slunci bohatě kvete a má sytě zelené listy. V polostínu také poroste, ale bude mít méně květů a jeho listy budou spíše světle zelené. Půdu preferuje propustnou, hlinito-písčitou, bohatou na živiny a s dobrou drenáží, aby mu kořeny neuhnívaly. Neprospívá mu ani přemokření, ani dlouhodobé sucho.

Ideální teplota a světlo

Optimální teplota se liší druh od druhu. Obecně platí, že pokojová teplota je pro většinu rostlin dostačující. Důležité je vyhnout se náhlým změnám teplot a průvanu. Většina rostlin miluje světlo, ale ne přímé slunce. Příliš mnoho slunce může listy spálit. Naopak nedostatek světla způsobí, že rostlina bude vytáhlá a slabá. Pozorujte svou rostlinu – pokud se jí nedaří, zkuste změnit umístění.

Zálivka a hnojení kalokvětu

Kalokvět si nepotrpí na přemokřenou půdu, proto zalévejte s rozvahou. Nechte substrát mezi jednotlivými zálivkami mírně proschnout, ale nenechte ho úplně vyschnout. V létě, kdy kalokvět kvete, zalévejte o něco vydatněji než v zimě. Během vegetačního období, od jara do podzimu, dopřejte kalokvětu pravidelnou dávku hnojiva pro kvetoucí rostliny. Hnojivo aplikujte jednou za 14 dní do zálivky. V zimě, kdy kalokvět odpočívá, hnojení omezte na minimum nebo ho úplně vynechejte.

Přesazování a substrát

Obecně platí, že pokojové rostliny přesazujeme tehdy, když jim je květináč malý. To poznáme tak, že kořeny prorůstají odtokovými otvory, nebo se rostlina nadměrně zvedá nad úroveň substrátu. Vhodná doba pro přesazování je jaro, kdy rostliny začínají s vegetačním obdobím. Nový květináč by měl být jen o trochu větší než ten původní. Použijte kvalitní substrát určený pro daný typ rostliny. Při přesazování opatrně vyjměte rostlinu ze starého květináče a snažte se co nejméně poškodit kořeny. Do nového květináče nasypte vrstvu substrátu, vložte rostlinu a dosypte zbylý substrát. Po přesazení rostlinu důkladně zalijte.

Množení kalokvětu řízky

Kalokvět (Zantedeschia) lze snadno množit řízky z oddenků. Nejlepší čas pro množení je na jaře, po odkvětu. Oddenek opatrně vyjměte z půdy a rozdělte ho na menší části, z nichž každá má alespoň jeden pupen. Řízky zasaďte do květináčů s kvalitním substrátem a udržujte je v teple a vlhku. Pravidelně zalévejte, ale nepřelévejte. Nové rostliny by měly vyrašit během několika týdnů. Množení kalokvětu řízky je jednoduchý a efektivní způsob, jak si namnožit více rostlin z jednoho exempláře.

Škůdci a choroby kalokvětu

Kalokvět je naštěstí poměrně odolná rostlina, ale i tak ho můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější nezvané hosty patří mšice, které vysávají rostlinné šťávy a způsobují deformaci listů. Naštěstí se s nimi dá bojovat například postřikem z kopřivového výluhu. Dalším nepříjemným škůdcem je molice skleníková, která se projevuje žlutými skvrnami na listech. Proti molicím je vhodné použít žluté lepové desky. Z chorob pak kalokvět nejčastěji napadá padlí, které poznáte podle bílého povlaku na listech. Padlí se zbavíte použitím fungicidního přípravku. Pravidelně rostliny kontrolujte a včas reagujte na případné problémy.

Publikováno: 15. 06. 2024

Kategorie: domov