Rozkvetlé bydlení: Tipy, jak se starat o vřes

Jak Se Starat O Vřes

Výběr správného stanoviště

Vřes je rostlina milující slunce. Pro jeho zdravý růst a bohaté kvetení je zásadní dopřát mu alespoň 6 hodin slunečního svitu denně. V opačném případě se vám odmění slabým růstem a chudým kvetením. Vřesovce tolerují i stín, ale počítejte s tím, že porostou pomaleji a budou mít méně květů. Půda pro vřesy a vřesovce by měla být kyselá s pH mezi 4,5 a 5,5. Vřesy a vřesovce preferují dobře propustnou půdu, která zadržuje vlhkost. Těžká, jílovitá půda může vést k hnilobě kořenů. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit rašelinou, kompostem z listí nebo substrátem pro rhododendrony a azalky. Vřes a vřesovec preferují slunná stanoviště, ale snesou i polostín. V teplejších oblastech je vhodné jim dopřát odpolední stín. Při výběru stanoviště berte v úvahu i půdní vlhkost. Vřesy a vřesovce sice potřebují vlhkou půdu, ale nesnáší přemokření. Vyhněte se proto místům, kde se drží voda po dešti nebo zálivce.

Kyselá a propustná půda

Vřes obecný (Calluna vulgaris) a jeho kultivary milují kyselou půdu s pH mezi 4,5 a 5,5. Pokud vaše zemina tuto podmínku nesplňuje, existuje několik způsobů, jak ji upravit. Do výsadbové jámy můžete přidat rašelinu, listovku nebo substrát určený pro vřesovištní rostliny. Tyto materiály jsou přirozeně kyselé a pomohou udržet vhodné pH. Důležité je také zajistit dobrou propustnost půdy. Vřes nesnáší přemokření, proto je vhodné do výsadbové jámy přidat i písek nebo drobnou kamennou drť. Tím zlepšíte odvodnění a zabráníte hnilobě kořenů. Pravidelně kontrolujte vlhkost půdy a zalévejte podle potřeby, nejlépe dešťovou vodou. Vrstva mulče z borky nebo štěpky pomůže udržet vlhkost a omezí růst plevele.

Pravidelná zálivka

Vřes obecný (Calluna vulgaris) i jeho příbuzní z čeledi vřesovcovitých milují vlhkou, ale ne přemokřenou půdu. Pravidelná zálivka je proto klíčem k jejich zdraví a bohatému kvetení. Jarní a letní měsíce, kdy vřes nejvíce roste a kvete, vyžadují častější zálivku, obvykle dvakrát až třikrát týdně. Voda by měla procházet celým kořenovým balem, proto je důležité zalévat vydatně. V horkých dnech může být potřeba zalévat i denně. Naopak na podzim a v zimě, kdy vřes odpočívá, zálivku omezte na minimum a zalévejte pouze tehdy, když je půda suchá. Pro vřesy je ideální dešťovka nebo odstátá voda, která neobsahuje velké množství vápníku. Vápník totiž zvyšuje pH půdy, což vřesům nesvědčí. Pro udržení optimální vlhkosti půdy a omezení růstu plevele je vhodné použít mulčovací kůru. Mulč z borové kůry udrží půdu kyselou a zároveň zabrání rychlému odpařování vody. Pamatujte, že přelití je pro vřes stejně škodlivé jako sucho.

jak se starat o vřes

Dešťová voda je ideální

Dešťová voda je pro vřesy doslova požehnáním. Obsahuje minimum minerálů a solí, které vřesům nesvědčí a způsobují žloutnutí listů. Pokud máte tu možnost, zachytávejte si dešťovou vodu do sudů a používejte ji k zalévání vřesů. Vřesům prospěje i mírně kyselá voda, kterou můžete připravit přidáním rašeliny do zálivky. Stačí hrst rašeliny do konve s vodou a nechat louhovat přes noc. Voda z kohoutku bývá příliš tvrdá a obsahuje vápník, který vřesům škodí. Pokud nemáte jinou možnost než zalévat vodou z kohoutku, nechte ji alespoň odstát, aby se z ní odpařil chlór.

Zalévejte vřesy pravidelně, nenechávejte substrát zcela vyschnout, ale zároveň se vyvarujte přemokření. Voda by se neměla hromadit u kořenů, mohlo by dojít k jejich uhnívání. V horkých letních dnech zalévejte vřesy častěji, nejlépe brzy ráno nebo večer, kdy už není půda rozpálená od slunce.

Hnojení na jaře

S příchodem jara se vřesy probouzejí k životu a začínají se připravovat na nové období růstu a kvetení. Právě v tomto období je vhodné jim dodat potřebné živiny pro zdravý a bujný růst. Hnojení na jaře je pro vřesy klíčové, jelikož jim dodá energii po zimě a podpoří bohaté kvetení. Pro vřesy a vřesovce volíme speciální hnojiva určená pro kyselomilné rostliny. Tato hnojiva obsahují optimální poměr živin, zejména dusíku, fosforu a draslíku, a zároveň upravují pH půdy do kyselé oblasti, kterou vřesy potřebují. Hnojení provádíme od března do dubna, kdy se rostliny začínají probouzet. Hnojivo aplikujeme rovnoměrně kolem rostlin a lehce zapracujeme do půdy. Důležité je dodržet doporučené dávkování uvedené na obalu hnojiva, abychom rostliny nepřehnojili. Příliš mnoho hnojiva by mohlo vést k bujnému růstu listů na úkor květů a v krajním případě i k poškození rostlin. Kromě chemických hnojiv můžeme použít i organická hnojiva, jako je například kompost z listí nebo rašelina. Organická hnojiva se rozkládají pomaleji a dodávají živiny postupně, čímž zajišťují dlouhodobý efekt.

Vřes není jen ozdoba podzimní zahrady, ale i vzpomínka na sluncem zalité dny, stačí mu dopřát trochu péče a péče se vám odmění krásou i v sychravých dnech.

Božena Černá

Správný řez vřesu

Vřes obecný (Calluna vulgaris) je nenáročný stálezelený keř, který nám svými barevnými květy zdobí zahrady i balkony až do pozdního podzimu. Abychom se z jeho krásy mohli těšit co nejdéle, je důležitý správný řez. Ten podpoří růst nových výhonů a zajistí bohaté kvetení v dalším roce. Vřes stříháme na jaře, ideálně od konce února do konce dubna, v závislosti na počasí. Pozdější řez by mohl ohrozit násadu květů.

jak se starat o vřes
Srovnání péče o vřes a vřesovec
Vlastnost Vřes obecný (Calluna vulgaris) Vřesovec (Erica)
Doba květu Především konec léta a podzim Závisí na druhu, jaro až zima
Půda Kyselá, chudá na živiny Kyselá, chudá na živiny
Zálivka Pravidelná, nesnáší přemokření Pravidelná, nesnáší přemokření
Řez Brzy na jaře po odkvětu Lehký řez po odkvětu

Při řezu použijeme ostré zahradnické nůžky a odstraníme asi dvě třetiny loňských výhonů. Řežeme těsně nad zelenými listy, abychom podpořili větvení. Důležité je stříhat všechny výhony rovnoměrně, aby si rostlina zachovala kompaktní tvar. Pravidelný řez vřesu prospívá nejen jeho vzhledu, ale také zdraví. Provzdušní se tím jeho vnitřek a zamezíme tak vzniku houbových chorob.

Ochrana před mrazem

Vřes obecný (Calluna vulgaris) je sice odolná rostlina, ale silnější mrazy, zvláště ty bez sněhové pokrývky, mu mohou uškodit. Kořeny vřesu jsou mělké a nacházejí se blízko povrchu, proto jsou náchylnější k promrzání. Na ochranu před mrazem je vhodné vřes na zimu přikrýt. Jako ochrana poslouží chvojí, listí, sláma nebo netkaná textilie. Přikrývku aplikujte až po prvních mrazech, aby se vřes zbytečně nezapařil. Důležité je také chránit vřes před zimním sluncem, které může způsobit popálení listů. Vřes proto nikdy nezakrývejte igelitem ani jiným neprodyšným materiálem. Na jaře, jakmile pomine riziko mrazů, přikrývku z vřesu odstraňte, aby se k rostlině dostal vzduch a světlo. Pravidelné odstraňování plevele okolo vřesu také pomůže udržet rostlinu zdravou a odolnou i během zimy.

Vřes v květináči

Vřes v květináči je krásná dekorace, ale abyste se z jeho květů radovali co nejdéle, potřebuje tu správnou péči. Nejdůležitější je zálivka – vřes nesnáší přemokření, ale zároveň nesmí nikdy úplně vyschnout. Zalévejte ho proto pravidelně, nejlépe dešťovou vodou, a dbejte na to, aby přebytečná voda z květináče vždy odtekla. Vřes má rád kyselou půdu, proto ho zalévejte jednou za čas vodou s trochou octa nebo citronové šťávy. Co se týče stanoviště, vřes preferuje slunné až polostinné místo. Na přímém slunci mu ale může hrozit přehřátí, proto ho v parných dnech raději trochu stínujte. Vřes také ocení rosení, a to zejména v horkých dnech. Po odkvětu vřes nestříhejte, ale odstraňte odkvetlé květy. Na jaře ho pak seřízněte asi o třetinu, podpoříte tím jeho hustotu a bohatší kvetení v dalším roce. Pokud se o vřes budete správně starat, odmění se vám záplavou květů a bude vám dělat radost po dlouhou dobu.

jak se starat o vřes

Škůdci a choroby

Vřes obecný je naštěstí poměrně odolná rostlina, ale i tak ho můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější nezvané hosty patří svilušky, které se projevují žloutnutím a opadáváním listů. Pokud si jich všimnete včas, stačí rostlinu osprchovat proudem vody. V případě silnějšího napadení je nutné sáhnout po insekticidu. Dalším nepřítelem vřesu jsou houbové choroby, především pak plíseň šedá. Ta se projevuje šedivým povlakem na listech a květech, a to zejména ve vlhkém prostředí. Prevencí je vzdušné stanoviště a nepřehánět to se zálivkou. Pokud už se plíseň objeví, je nutné napadené části rostliny odstranit a ošetřit fungicidem. Vřes můžou napadnout i další choroby, jako je například kořenová hniloba, která je způsobena přemokřením substrátu. Důležitá je prevence - vybírejte kvalitní substrát s dobrou drenáží a nepřehánějte to se zálivkou.

Dlouhotrvající krása vřesu

Vřes je rostlina nenáročná na údržbu, která nám dokáže svými barevnými květy dělat radost po dlouhou dobu. Abychom si ale jeho krásu užili co nejdéle, je potřeba dodržovat pár základních pravidel. Vřes má rád slunná stanoviště a kyselou, dobře propustnou půdu. Pravidelná zálivka je důležitá, ale pozor na přemokření, které vřes nesnáší. Během horkých letních dnů je vhodné zálivku zvýšit. Pro bohaté kvetení je vhodné vřes na jaře zastřihnout. Odstraníme tak odkvetlé části a rostlina bude mít více síly na tvorbu nových květů. Vřes můžeme přihnojovat speciálními hnojivy určenými pro rostliny kyselomilné. Důležité je hnojit s mírou, přehnojení by mohlo rostlině spíše uškodit. Pokud se o vřes budeme správně starat, odmění se nám záplavou květů a bude zdobit naši zahradu po mnoho let.

Publikováno: 19. 08. 2024

Kategorie: bydlení

Autor: JosefNovy

Tagy: jak se starat o vřes