Severokorejský won: Záhada za železnou oponou

Severokorejský Won

Oficiální měna KLDR

Severokorejský won (značený jako KPW) je oficiální měnou Korejské lidově demokratické republiky (KLDR), známé také jako Severní Korea. Dělí se na 100 chonů. Vydává ho Centrální banka Korejské lidově demokratické republiky, která sídlí v hlavním městě Pchjongjangu.

Ačkoliv je won oficiální měnou, v praxi se v Severní Koreji používají i jiné měny, zejména americký dolar a čínský jüan. Tyto měny jsou často preferovány pro svou stabilitu a dostupnost na černém trhu. Severokorejský won je navíc pro cizince obtížně směnitelný a jeho kurz je uměle udržován na nízké úrovni.

Vláda KLDR se snaží omezit používání cizích měn a posílit pozici wonu. V roce 2009 proběhla měnová reforma, která měla za cíl omezit inflaci a černý trh. Reforma však vedla k ekonomické nestabilitě a nedostatku zboží.

V současnosti je severokorejský won stále nestabilní měnou s omezeným využitím. Pro běžné Severokorejce je obtížné získat přístup k cizím měnám, které by jim umožnily nakupovat zboží na černém trhu.

Vydává Korejská lidová banka

Severokorejský won je oficiální měna používaná v Severní Koreji. Vydává ho Korejská lidová banka, která funguje jako centrální banka země. Banka byla založena v roce 1947 a sídlí v hlavním městě Pchjongjangu. Won se dělí na 100 chonů, ačkoliv v praxi se chony kvůli inflaci nepoužívají. V oběhu se nachází v podobě bankovek a mincí. Bankovky nesou vyobrazení severokorejských politiků a památek, zatímco mince zobrazují spíše nominální hodnotu a rok vydání.

Pro cizince platí v Severní Koreji dvojí měnový systém. Zatímco místní obyvatlé používají won, turisté jsou nuceni platit eurem, americkým dolarem nebo čínským jenem. Směna wonu za cizí měnu je pro cizince oficiálně zakázána a kurz wonu je uměle udržován na nízké úrovni. Na černém trhu se však won obchoduje za mnohem nižší hodnotu, než je oficiální kurz.

Zaveden v roce 1947

Severokorejský won byl zaveden v roce 1947, krátce po rozdělení Korejského poloostrova a vzniku Korejské lidově demokratické republiky (KLDR), známé spíše jako Severní Korea. Nahradil tehdejší korejský jen, který byl používán v celém Korejském císařství. Výměna proběhla v poměru 1:1, ale s omezením na maximální částku, kterou si občané mohli vyměnit.

Počáteční hodnota wonu byla navázána na sovětský rubl, ale v roce 1950 došlo k devalvaci a zavedení pevného kurzu vůči americkému dolaru. V roce 1979 byla vazba na dolar zrušena a od té doby severokorejská vláda stanovuje kurz wonu uměle. Oficiální kurz se tak výrazně liší od kurzu na černém trhu, kde je won obchodován za mnohem nižší hodnotu.

severokorejský won

Vzhledem k uzavřenosti severokorejské ekonomiky a nedostatku spolehlivých dat je obtížné určit skutečnou hodnotu wonu. Většina zahraničních transakcí probíhá v eurech nebo čínských jüanech. Severokorejská vláda se snaží omezit používání cizích měn a posílit pozici wonu, ale s omezeným úspěchem.

Nahradil korejský jen

Severokorejský won prošel v roce 2009 měnovou reformou, která měla zkrotit hyperinflaci a omezit vliv černého trhu. Oficiální kurz severokorejského wonu vůči americkému dolaru byl stanoven na 100 wonů za dolar. Nicméně, tento kurz neodrážel realitu trhu, kde se severokorejský won obchodoval za mnohem nižší hodnotu. V praxi tak severokorejský won ztratil na významu a byl nahrazen eurem, americkým dolarem a čínským jenem jako hlavními měnami používanými v Severní Koreji.

Tato situace ilustruje hluboké ekonomické problémy, kterým Severní Korea čelí. Nedostatek důvěry v severokorejský won ze strany obyvatelstva i mezinárodního společenství znemožňuje jeho fungování jako stabilní měny. Ačkoliv je severokorejský won stále oficiální měnou Severní Koreje, jeho význam je spíše symbolický.

Dělení na 100 chonů

Severokorejský won se dělí na 100 chonů. Nicméně, kvůli nízké hodnotě wonu se chony v praxi nepoužívají. Inflace a ekonomické sankce způsobily, že nominální hodnota wonu je velmi nízká. V běžném životě Severokorejců se proto setkáte spíše s bankovkami o hodnotách 1000, 2000, 5000 wonů. Ačkoliv je won oficiální měnou Severní Koreje, v zemi se běžně používají i zahraniční měny, především americký dolar a čínský jüan. Tyto měny jsou stabilnější a akceptované na černém trhu, který hraje v severokorejské ekonomice významnou roli. Vláda se snaží omezit používání cizích měn a prosazovat won, ale s malým úspěchem.

V praxi se chony nepoužívají

Severokorejský won (KPW) je oficiální měnou Severní Koreje, ale v praxi se s ním turisté nesetkají. Pro cizince existuje v zemi paralelní systém, kde se platí eurem, americkým dolarem nebo čínským jenem. Místní obyvatelé, kteří přicházejí do styku s turisty, jako jsou například průvodci nebo prodavači v obchodech pro cizince, dostávají výplatu v těchto tvrdých měnách.

Používání severokorejského wonu je pro turisty v podstatě nemožné. Směnárny pro cizince neexistují a platit wonem v obchodech a restauracích pro turisty nelze. Navíc je nelegální vyvážet severokorejský won ze země.

Důvody pro tento dvojí systém jsou složité a souvisí s ekonomickou situací v zemi a mezinárodními sankcemi. Severokorejská vláda se snaží kontrolovat tok zahraniční měny a zároveň zabránit šíření informací o skutečné hodnotě wonu.

severokorejský won

Severokorejský won, oficiálně nazývaný severokorejská wonová, je zahalen tajemstvím, podobně jako samotná země, kde se používá. Jeho skutečná hodnota je pro okolní svět záhadou, stejně jako životy lidí za oponou severokorejského režimu.

Radomír Novotný

Omezená směnitelnost

Severokorejský won (KPW) je oficiální měnou Severní Koreje, ale pro cizince má omezenou směnitelnost. V praxi to znamená, že turisté a návštěvníci si nemohou won legálně směňovat mimo zemi a uvnitř země mají přístup k omezenému množství zboží a služeb. Místo toho se od nich očekává, že budou platit eurem, americkým dolarem nebo čínským jenem, které jsou volně směnitelné.

Tato politika omezené směnitelnosti wonu je důsledkem snahy severokorejské vlády o kontrolu nad ekonomikou a omezení vlivu zahraničních měn. Vláda se snaží zabránit úniku kapitálu a udržet si kontrolu nad hodnotami měn. Pro běžné Severokorejce je obtížné získat přístup k cizí měně a většina z nich je odkázána na používání wonu.

Omezená směnitelnost wonu má dopad na cestovní ruch a obchod v Severní Koreji. Pro turisty to znamená, že si musí před cestou zajistit dostatek hotovosti v cizí měně a nemohou se spoléhat na to, že si peníze vymění na místě. Pro zahraniční společnosti je obtížné investovat v Severní Koreji a obchodovat s ní, protože nemohou snadno převádět zisky do zahraničí.

Černý trh s cizími měnami

Severokorejský won (KPW) je oficiální měnou Severní Koreje, ale jeho směnný kurz je přísně kontrolován státem a neodráží skutečnou tržní hodnotu. V zemi existuje paralelní systém s neoficiálním, ale rozšířeným používáním amerických dolarů a čínských jüanů. Tyto zahraniční měny jsou často preferovány pro každodenní transakce a obchodování na černém trhu.

Srovnání severokorejského wonu (KPW)
Měna Kód Kurz k CZK (přibližně)
Severokorejský won KPW 0,20 (neoficiální)
Americký dolar USD 23,50
Euro EUR 25,00

Výměna wonu za cizí měnu je pro běžné občany Severní Koreje omezená a probíhá pouze v oficiálních směnárnách za nevýhodné kurzy. To vede k rozkvětu černého trhu s cizími měnami, kde se kurz řídí nabídkou a poptávkou a je mnohem výhodnější. Na černém trhu se obchoduje s americkými dolary, eurem, čínskými juany a dalšími stabilními měnami.

severokorejský won

Existence černého trhu s cizími měnami je pro severokorejskou ekonomiku symptomatická. Odráží nedůvěru v oficiální měnu, nedostatek zahraničních rezerv a snahu obyvatel chránit své úspory před inflací. Severokorejská vláda se snaží omezit používání cizích měn a posílit pozici wonu, ale bez větší liberalizace ekonomiky a otevření se světu je nepravděpodobné, že by se jí podařilo černý trh s cizími měnami vymýtit.

Vliv sankcí na kurz wonu

Severokorejský won (KPW) je oficiální měna Severní Koreje. Vzhledem k uzavřené povaze severokorejské ekonomiky a přísným sankcím uvaleným na zemi Organizací spojených národů a dalšími mezinárodními subjekty je won do značné míry izolovaný od globálního finančního systému.

Sankce cílí na klíčová odvětví severokorejské ekonomiky, včetně exportu nerostných surovin, textilu a pracovní síly, a omezují přístup země k zahraničním měnám. To má přímý dopad na hodnotu wonu, který se na černém trhu často obchoduje za výrazně nižší kurz než oficiální kurz stanovený severokorejskou vládou.

Kolísání kurzu wonu je ovlivněno řadou faktorů, včetně dostupnosti zahraničních měn, míry inflace v zemi a úrovně důvěry v severokorejskou ekonomiku. Sankce omezují schopnost Severní Koreje generovat příjmy z exportu, což vede k nedostatku zahraničních měn a oslabení wonu.

Inflace, která je v Severní Koreji chronickým problémem, dále snižuje kupní sílu wonu. Vzhledem k nedostatku spolehlivých ekonomických dat je obtížné přesně kvantifikovat dopad sankcí na kurz wonu. Je však zřejmé, že sankce mají negativní dopad na severokorejskou ekonomiku a přispívají k nestabilitě wonu.

Inflace a ekonomická nestabilita

Severokorejský won (KPW) je oficiální měnou Severní Koreje, ale jeho hodnota je velmi nestabilní a trpí vysokou mírou inflace. Ekonomická izolace země, špatné hospodaření a mezinárodní sankce vedly k chronické ekonomické nestabilitě. Severokorejská vláda se snaží kontrolovat kurz wonu a omezit používání cizích měn, ale na černém trhu se s nimi obchoduje běžně.

Obyvatelé Severní Koreje se potýkají s nedostatkem základního zboží a služeb a inflace dále znehodnocuje jejich kupní sílu. Vládní manipulace s kurzem wonu ztěžuje zahraničním investorům a obchodníkům orientaci v severokorejské ekonomice.

Kvůli nedostatku spolehlivých dat je obtížné přesně kvantifikovat míru inflace v Severní Koreji. Nicméně, experti se shodují, že inflace představuje vážný problém a přispívá k chudobě a ekonomické nestabilitě v zemi.

severokorejský won

Nedostatek oficiálních dat

Severokorejský won je oficiální měnou Severní Koreje, ale existuje tu značný nedostatek oficiálních dat o jeho oběhu a směnném kurzu. Severokorejská vláda zveřejňuje jen velmi málo ekonomických statistik a kurz wonu je pevně stanoven vládou, nikoli trhem. To ztěžuje získání přesných informací o skutečné hodnotě wonu a jeho používání v zemi.

Mnoho Severokorejců se obrací na neoficiální trhy a používá cizí měny, jako jsou americké dolary nebo čínské juany, pro každodenní transakce. To je způsobeno nedostatkem důvěry v won a jeho nestabilitou. Získávání a používání cizí měny je v Severní Koreji technicky nezákonné, ale je to běžná praxe.

Nedostatek oficiálních dat o severokorejském wonu ztěžuje ekonomům a analytikům pochopení severokorejské ekonomiky a jejího fungování. Bez transparentních a spolehlivých informací je obtížné posoudit skutečný stav severokorejské ekonomiky a dopad mezinárodních sankcí na zemi.

Problémy s měnovou politikou

Severokorejský won, oficiální měna Severní Koreje, čelí mnoha problémům, které pramení z izolované povahy severokorejské ekonomiky a politiky. Hlavním problémem je dvojí měnový systém. Vedle wonu existuje i neoficiální, ale široce používaný americký dolar a v menší míře i euro a čínský jüan. Tato situace komplikuje měnovou politiku a ztěžuje kontrolu nad inflací.

Dalším problémem je nedostatek důvěry ve won. Kvůli chronické ekonomické nestabilitě a nedostatku zboží na trhu se mnoho Severokorejců uchyluje k uchovávání úspor v cizí měně, což dále oslabuje pozici wonu. Vládní snahy o kontrolu směnných kurzů a omezování používání cizích měn se ukázaly jako neúčinné a vedly pouze k rozvoji černého trhu.

Mezinárodní sankce uvalené na Severní Koreu kvůli jejímu jadernému programu dále zhoršují situaci. Sankce omezují obchod a investice, což má negativní dopad na hodnotu wonu a ztěžuje přístup k zahraničním měnám. V důsledku těchto problémů se severokorejská měnová politika potýká s velkými výzvami a nestabilita wonu představuje značnou překážku pro ekonomický rozvoj země.

Publikováno: 21. 08. 2024

Kategorie: Ekonomika

Autor: JosefNovy

Tagy: severokorejský won