Snadné triky pro množení zamiokulkas: Z jedné rostliny hned několik!

Jak Množit Zamiokulkas

Zamiokulkas, známý také jako ZZ rostlina, je oblíbenou pokojovou rostlinou pro svou nenáročnost a odolnost. Pokud se vám tato kráska s lesklými listy zalíbila a chcete si ji rozmnožit, máte na výběr z několika metod. V tomto článku se podíváme na to, jak množit zamiokulkas a jak množit rostlinu zamiokulkas různými způsoby, od těch nejjednodušších až po ty trochu náročnější. Dozvíte se, jak využít k rozmnožování listy, stonky i oddenky, a na co si dát pozor, abyste zvýšili šanci na úspěch. Ať už jste začátečníci, nebo zkušení pěstitelé, věříme, že vám tento návod pomůže rozšířit vaši sbírku o nové rostliny zamiokulkas.

Zamiokulkas: Nenáročný krasavec

Zamiokulkas je známý svou odolností a nenáročností, ale věděli jste, že ho můžete snadno rozmnožit i v domácích podmínkách? Existuje několik metod, jak na to. Nejjednodušší je množení dělením rostliny. Při přesazování jednoduše rozdělte kořenový bal na menší části, z nichž každá by měla mít alespoň jeden výhon. Ty pak zasaďte do samostatných květináčů. Další možností je množení řízky z listů. Stačí odříznout zdravý list, nechat ho den zaschnout a poté ho zapíchnout do substrátu pro pokojové rostliny. Důležité je udržovat substrát mírně vlhký a rostlinu umístit na světlé místo bez přímého slunce. Množení zamiokulkasu vyžaduje trpělivost, protože zakořenění může trvat i několik měsíců. S trochou péče se vám ale určitě podaří vypěstovat si z jedné rostliny hned několik nových.

Proč množit zamiokulkas?

Zamiokulkas, nenáročná kráska s lesklými listy, se stala oblíbenou pokojovou rostlinou. Někdy se ale stane, že jeden květináč nestačí. Ať už chcete svou sbírku rostlin rozšířit, darovat kousek zeleně přátelům, nebo jen oživit interiér, množení zamiokulkas je snazší, než si myslíte. Existuje hned několik metod, jak na to. Můžete zkusit řízkování listů, kdy stačí zdravý list zapíchnout do substrátu a čekat na kořínky. Další možností je dělení rostliny, ideálně při přesazování. Zkušení pěstitelé se můžou pustit i do množení ze semen, i když to vyžaduje více trpělivosti. Ať už zvolíte jakoukoliv metodu, s trochou péče a trpělivosti si brzy budete užívat krásu nových rostlin.

Metody množení

Zamiokulkas se množí poměrně snadno a existuje několik metod, jak na to. Nejběžnější a nejjednodušší metodou je množení řízkováním listů. Stačí odříznout zdravý list, nechat ho den dva zaschnout a poté ho zapíchnout do substrátu pro pokojové rostliny. Důležité je udržovat substrát mírně vlhký a rostlinu umístit na světlé místo, ale ne na přímé slunce.

Další možností je množení dělením trsů. Tato metoda se hodí pro starší a vzrostlejší rostliny. Při přesazování stačí trs opatrně rozdělit na menší části, z nichž každá by měla mít kořeny i listy. Následně se sazenice zasadí do samostatných květináčů.

Méně častou, ale stále účinnou metodou je množení ze semen. Semena se vysévají do substrátu pro pokojové rostliny a udržují se ve vlhku a teple. Klíčení trvá obvykle několik týdnů. Nevýhodou této metody je, že je časově náročnější a vyžaduje více trpělivosti.

Bez ohledu na to, jakou metodu zvolíte, je důležité dopřát rostlině dostatek světla, tepla a vlhkosti. S trochou péče se vám jistě podaří namnožit si krásné a zdravé rostliny zamiokulkasu.

Množení řízkováním stonků

Množení řízkováním stonků u zamiokulkasu (Zamioculcas zamiifolia) je pomalejší, ale poměrně spolehlivá metoda. Pro množení řízky ze stonků zvolte zdravou a silnou rostlinu. Stonek rozdělte na části, z nichž každá bude mít alespoň jeden list a jeden růstový bod. Řízky nechte zaschnout na vzduchu po dobu několika hodin až jednoho dne, aby se zabránilo hnilobě. Poté je zasaďte do substrátu pro pokojové rostliny smíchaného s perlitem nebo pískem pro lepší odvodnění. Řízky udržujte v teplém a světlém prostředí, ale mimo přímé slunce. Pravidelně je zalévejte, ale nepřelévejte, aby kořeny neuhnily. Zakořenění řízků může trvat několik týdnů až několik měsíců. Buďte trpěliví a dbejte na to, aby řízky měly dostatek světla a vlhkosti. Jakmile řízky zakoření a začnou růst, můžete je přesadit do samostatných květináčů.

Příprava řízků

Zamiokulkas se dá množit několika způsoby, ale nejjednodušší a nejběžnější je řízkování. Řízky odebírejte na jaře nebo začátkem léta, kdy má rostlina nejvíce energie. Použijte ostrý, čistý nůž nebo nůžky, abyste předešli poškození a šíření chorob. Řízky by měly být dlouhé asi 10-15 cm a mít alespoň dva listy. Po odebrání řízků je nechte několik hodin zaschnout, aby se rána zacelila. Zabráníte tak hnilobě řízků po zasazení. Řízky můžete zasadit do substrátu pro pokojové rostliny smíchaného s perlitem nebo pískem pro lepší odvodnění. Substrát udržujte mírně vlhký, ale nepřelévejte ho. Řízky umístěte na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Zakořenění obvykle trvá několik týdnů až měsíců.

Metoda množení Náročnost Doba zakořenění
Řízkování stonků Střední 2-3 měsíce
Dělení trsů Snadná Není nutné

Zasazení řízků

Řízky z listů zamiokulkasu zapícháme do substrátu zhruba do ⅓ jejich délky. Substrát by měl být lehký a vzdušný, ideálně směs pro pokojové rostliny smíchaná s perlitem nebo pískem. Důležité je udržovat substrát mírně vlhký, ale ne přemokřený, aby řízky nezačaly hnít. Zakořenění řízků trvá déle než u jiných rostlin, obvykle několik týdnů až měsíců. Pro urychlení procesu zakořeňování můžeme použít stimulátor růstu. Květináč s řízky umístíme na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Jakmile řízky zakoření a začnou růst nové listy, můžeme je přesadit do samostatných květináčů. Pamatujte, že množení zamiokulkasu řízkováním vyžaduje trpělivost, ale s trochou péče se vám to jistě podaří.

Množení dělením hlíz

Množení zamiokulkas dělením hlíz je sice možné, ale není to nejběžnější ani nejrychlejší metoda. Rostlina musí být dostatečně vzrostlá a zdravá, abychom ji mohli dělit. Při dělení hlíz postupujeme opatrně, abychom nepoškodili kořeny. Hlízy rozdělíme na menší části, z nichž každá by měla mít alespoň jeden růstový bod. Řezné plochy necháme zaschnout a poté je poprášíme stimulátorem zakořeňování. Připravené hlízy zasadíme do květináčů s kvalitním substrátem pro pokojové rostliny. Květináče umístíme na světlé stanoviště, ale ne na přímé slunce. Substrát udržujeme mírně vlhký, ale nepřeléváme ho. Zakořeňování hlíz trvá obvykle několik týdnů až měsíců.

Péče o nové rostliny

Nově namnožené rostliny Zamiokulkasu, ať už z listů nebo řízků, vyžadují trochu více péče než dospělé rostliny. Jelikož si teprve vytváří kořenový systém, je důležité jim dopřát vhodné podmínky pro zakořenění. Umístěte je na světlé místo bez přímého slunce, které by mohlo spálit mladé listy. Zálivku volte mírnou a dbejte na to, aby substrát mezi zálivkami zcela proschnul. Přemokření by mohlo vést k hnilobě kořenů a úhynu rostliny. Během prvního roku po namnožení rostlinu nepřihnojujte, aby nedošlo k poškození kořenů. Jakmile se rostlina uchytí a začne růst, můžete začít s hnojením jednou za měsíc hnojivem na zelené rostliny. Pamatujte, že trpělivost se vyplácí a s trochou péče se z vašich nových rostlin Zamiokulkasu stanou krásné a odolné pokojovky.

Zalévání a hnojení

Zamiokulkas je nenáročná rostlina, která snese i sušší podmínky. Zaléváme ji proto až ve chvíli, kdy je substrát proschlý. V létě to může být jednou týdně, v zimě klidně i jednou za měsíc. Důležité je nenechat rostlinu stát ve vodě, mohly by jí uhnít kořeny. Při hnojení zamiokulkasu platí, že méně je více. Hnojíme ho pouze během vegetačního období, tedy od jara do podzimu, a to jednou za 14 dní až měsíc. Použít můžeme běžné hnojivo pro pokojové rostliny. Při množení zamiokulkasu je důležité dopřát novým rostlinkám dostatek světla a tepla. Zároveň je ale chraňte před přímým sluncem, které by mohlo spálit jejich mladé listy.

Světlo a teplota

Zamiokulkas pochází z Afriky, kde je zvyklý na teplé a slunné počasí. Pro zdravý růst a rozmnožování potřebuje dostatek světla. Ideální je pro něj stanoviště s rozptýleným světlem, ale snese i polostín. Přímé slunce mu naopak škodí, mohlo by mu spálit listy. Co se týče teploty, ideální je pro zamiokulkas běžná pokojová teplota okolo 20-25 °C. V zimě by teplota neměla klesnout pod 15 °C. Zamiokulkas je teplomilná rostlina a chlad mu nesvědčí. Při množení zamiokulkasu je důležité zajistit mu podobné podmínky, na jaké byl zvyklý. Řízky z listů nebo stonků nechte zakořenit v teplém a světlém prostředí, ale mimo přímé slunce.

Časté problémy

Pěstování a množení zamiokulkas je obvykle bezproblémové, ale i tak se můžete setkat s několika potížemi. Žloutnutí listů může být způsobeno přelitím, což je nejčastější chyba při péči o tuto rostlinu. Zamiokulkas má rád sušší substrát a přílišná zálivka mu škodí. Hnědnutí konců listů signalizuje příliš suchý vzduch, proto rostlinu pravidelně roste. Na listech se také mohou objevit hnědé skvrny, které bývají následkem spálení sluncem. V takovém případě rostlinu přemístěte na stanoviště s rozptýleným světlem. Pokud se na listech objeví bílý povlak, pravděpodobně se jedná o napadení škůdci, jako jsou svilušky. V takovém případě použijte vhodný insekticid.

Zamiokulkas je jako Fénix, z popela listu povstane nová rostlina. Stačí jen trpělivost a trocha vody.

Radomír Zahradník

Množení zamiokulkasu sice vyžaduje trpělivost, ale rozhodně se nejedná o nemožný úkol. Ať už zvolíte množení řízky z listů nebo dělení rostliny, dbejte na správnou techniku a optimální podmínky pro zakořenění. Nezapomeňte na kvalitní substrát, dostatek světla a přiměřenou zálivku. Pamatujte, že každý řízek či oddělená část rostliny potřebuje čas, aby se uchytila a vytvořila kořeny. S trochou péče a trpělivosti se i vám podaří namnožit si tuto krásnou a nenáročnou rostlinu a těšit se z jejích dekorativních listů v mnoha květináčích.

Tipy pro úspěšné množení

Zamiokulkas je nenáročná rostlina, ale i tak je potřeba dodržovat pár zásad pro úspěšné množení. Používejte vždycky čisté a ostré nástroje, abyste předešli hnilobě řízků. Substrát by měl být lehký a vzdušný, ideální je směs pro pokojové rostliny smíchaná s perlitem. Množení zamiokulkasu vyžaduje trpělivost, protože zakořeňování může trvat i několik měsíců. Během této doby udržujte substrát mírně vlhký a rostlinu umístěte na světlé místo bez přímého slunce.

Užitečné zdroje

Pro bližší informace o množení zamiokulkas a dalších tipů na pěstování se podívejte na následující zdroje:

Knihy o pokojových rostlinách, například "Pokojové rostliny" od Vermeulen, Nico.

Online zahradnické weby a fóra, například AbecedaZahrady.cz, Zahrada.cz.

Sociální sítě zaměřené na rostliny, například skupiny na Facebooku věnované pěstování pokojovek.

Pamatujte, že trpělivost je klíčová. Množení zamiokulkas vyžaduje čas a péči. Nevěšte hlavu, pokud se vám to nepodaří hned napoprvé. S trochou snahy a těmito užitečnými zdroji budete brzy obdarovávat své blízké novými rostlinkami.

Publikováno: 24. 11. 2024

Kategorie: domov