Voňavé muškáty prozáří váš domov

Muškáty

Původ a druhy muškátů

Muškáty, ty krásné a voňavé květiny, které zdobí naše balkony a zahrady, mají svůj původ v Jižní Africe. Právě tam rostou divoce a pyšní se neuvěřitelnou rozmanitostí druhů. Do Evropy se muškáty dostaly v 17. století a od té doby si získaly srdce nejednoho zahradníka. Existuje více než 250 druhů muškátů, ale jen několik z nich se pěstuje jako okrasné rostliny. Mezi nejoblíbenější patří muškát páskatý (Pelargonium zonale), který nás okouzluje svými bohatými květy v mnoha barvách. Dalším oblíbencem je muškát převislý (Pelargonium peltatum), který se skvěle hodí do závěsných košů a truhlíků. Jeho květy jsou drobnější, ale zato velmi bohaté. Pro milovníky vůní je tu pak muškát vonný (Pelargonium odoratissimum), jehož listy vydávají při doteku intenzivní aroma. Vůně se liší podle odrůdy, od citronové přes růžovou až po mátovou. Ať už si vyberete jakýkoli druh, muškáty vám zaručeně přinesou do života radost a krásu.

Ideální stanoviště pro muškáty

Muškáty, tyhle krásky našich zahrad a balkonů, si zaslouží to nejlepší místo pro svůj růst a kvetení. Kam je tedy umístit, aby nám dělaly radost svými zářivými barvami po celou sezónu? Muškáty milují slunce, proto jim dopřejte alespoň 6 hodin slunečního svitu denně. Ideální je východní nebo západní orientace, kde se jim bude dařit nejlépe. Pokud máte balkon orientovaný na jih, zajistěte muškátům mírné zastínění během poledních hodin, aby nedošlo k popálení listů. Důležitá je také dobrá cirkulace vzduchu, která zabrání vzniku plísní. Vyhněte se proto stísněným prostorům a příliš hustému osázení. Muškáty nejsou náročné na půdu, postačí jim běžný zahradnický substrát s dobrou propustností. Pro bohaté kvetení je vhodné přihnojovat muškáty jednou za 14 dní hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Nezapomínejte ani na pravidelnou zálivku, substrát by neměl nikdy úplně vyschnout. S trochou péče a správným umístěním se vám muškáty odmění záplavou květů od jara až do podzimu.

Správná zálivka a hnojení

Muškáty, ty královny našich balkonů a teras, sice nejsou na péči nijak náročné, ale pár věcí pro bohaté kvetení potřebují. Jednou z nich je správná zálivka. Muškáty milují slunce a teplo, proto je důležité je zalévat pravidelně, ale s citem. Půda by měla mezi zálivkami mírně proschnout, aby kořeny nezačaly uhnívat. V parných dnech zaléváme ráno nebo večer, kdy už na rostliny nesvítí přímé slunce. Vodu lijeme přímo ke kořenům a vyhýbáme se smáčení listů, které by mohly začít plesnivět. Co se týče hnojení, muškáty ocení pravidelný přísun živin, a to od jara do podzimu. Ideální je použít tekuté hnojivo určené přímo pro muškáty, které obsahuje všechny potřebné prvky pro zdravý růst a bohaté kvetení. Hnojíme jednou za 14 dní, a to vždy do vlhké půdy. Pokud to s hnojivem přeženeme, riskujeme popálení kořenů a žloutnutí listů. Pamatujte, že méně je někdy více a s hnojivy to platí dvojnásob.

muškáty

Množení muškátů řízkováním

Muškáty, tyhle stálice českých zahrad a balkonů, si snadno rozmnožíte i sami. Řízkování je jednoduchá metoda, jak si zajistit záplavu květů i v příštím roce. Nejlepší období pro řízkování muškátů je od konce srpna do začátku října, kdy už rostliny netvoří tolik květů a mají dostatek síly pro zakořenění. Z mateční rostliny vyberte zdravé a silné výhony bez květů, dlouhé asi 8-10 cm. Odstraňte spodní listy a ponechte jen několik horních. Řízky zapíchněte do substrátu pro řízkování nebo do směsi rašeliny a písku. Důležité je udržovat substrát mírně vlhký, ale ne přemokřený. Řízky umístěte na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Zakořenění trvá obvykle 3-4 týdny. Po zakořenění můžete mladé rostlinky přesadit do samostatných květináčů a začít s jejich otužováním. Nezapomeňte, že správná péče o muškáty zahrnuje i pravidelnou zálivku, hnojení a odstraňování odkvetlých květů. S trochou péče se vám muškáty odmění bohatým a dlouhým kvetením.

Porovnání vlastností běžných druhů muškátů
Druh Vůně Barva květů Náročnost pěstování
Pelargonium zonale (muškát páskatý) Jemná, listová Růžová, červená, bílá, oranžová Nenáročný
Pelargonium peltatum (muškát štítový) Méně výrazná Růžová, červená, bílá, fialová Nenáročný
Pelargonium grandiflorum (muškát velkokvětý) Slabá Různobarevné, často dvoubarevné Náročnější

Ochrana před škůdci a chorobami

Muškáty jsou sice odolné rostliny, ale i tak je můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější nezvané hosty patří molice, mšice a svilušky. Tyhle potvory se živí šťávou z listů a květů, což může vést k deformacím, žloutnutí a opadávání. Naštěstí existuje několik způsobů, jak se jich zbavit.

muškáty

Pravidelně kontrolujte spodní strany listů, kde se škůdci rádi schovávají. Pokud je objevíte včas, postačí je mechanicky odstranit proudem vody nebo vatovým tamponem namočeným v mýdlové vodě. V případě silnějšího napadení sáhněte po insekticidním přípravku určeném pro okrasné rostliny.

Kromě škůdců můžou muškáty ohrozit i houbové choroby, jako je například plíseň šedá nebo padlí. Ty se projevují šedými nebo bílými povlaky na listech a květech. Prevencí je vzdušné stanoviště a nepřehnojování dusíkem. Pokud už se plíseň objeví, odstraňte napadené části rostliny a použijte fungicidní přípravek.

Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba. Dodržováním správné péče o muškáty, jako je zálivka, hnojení a umístění, posílíte jejich odolnost a minimalizujete riziko napadení škůdci a chorobami.

Zimování muškátů krok za krokem

Muškáty, tyhle krásky našich zahrad a balkonů, si zaslouží trochu péče i během zimy, aby nám dělaly radost i další rok. Zimování muškátů není žádná věda a zvládne ho každý. Nejdřív je potřeba muškáty před příchodem prvních mrazíků ostříhat. Odstraňte odkvetlé květy a listy a zkraťte stonky zhruba na třetinu. Díky tomu se rostlina nevysiluje a soustředí se na přečkání zimy. Pro zazimování muškátů je ideální chladnější a světlejší místo. Skvěle poslouží chodba, světlý sklep nebo garáž s oknem. Teplota by se měla pohybovat mezi 5 a 10 stupni Celsia. Během zimy muškáty zalévejte jen minimálně, aby kořeny zcela nevyschly. Přemokření by mohlo vést k hnilobě kořenů a úhynu rostliny. Na jaře, až pominou mrazíky, můžete muškáty přesadit do nového substrátu a umístit je na slunné stanoviště. Nezapomeňte je začít pravidelně zalévat a přihnojovat. S trochou péče se vám muškáty odvděčí bohatou násadou květů a budou vám dělat radost po celou sezónu.

Muškáty, s jejich zářivými barvami a nenáročnou péčí, patří k nejoblíbenějším balkonovým rostlinám. Jejich popularita tkví nejen v estetické kráse květů, ale i v jejich schopnosti odpuzovat hmyz.

Zdeněk Kutil

Tipy pro bohaté kvetení

Muškáty patří mezi nejoblíbenější balkonové rostliny a není se čemu divit. Jejich krása a vůně zkrášlí každé okno či terasu. Aby vám ale muškáty dělaly radost bohatým kvetením po celou sezónu, je potřeba dodržovat pár tipů. Základem je výběr správného stanoviště. Muškáty milují slunce a teplo, proto jim dopřejte alespoň 6 hodin slunečního svitu denně. Důležitá je také zálivka. Muškáty zalévejte pravidelně, ale s citem. Půda by neměla být ani příliš mokrá, ani úplně suchá. Přemokření může vést k hnilobě kořenů. Pro bohaté kvetení je důležité i hnojení. Muškáty hnojte jednou za 14 dní hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Draslík podporuje tvorbu květů a celkovou vitalitu rostliny. Nezapomínejte ani na odstraňování odkvetlých květů. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů podpoříte rostlinu k tvorbě nových poupat a prodloužíte tak dobu kvetení. Pokud budete dodržovat tyto jednoduché tipy, vaše muškáty se vám odmění záplavou barevných květů po celou sezónu.

muškáty

Muškáty v truhlíku a závěsných květináčích

Muškáty, ty stálice českých zahrad a balkonů! Jejich pestrobarevné květy zkrášlují naše okolí od jara až do podzimu. Ať už máte rádi klasické vzpřímené muškáty (Pelargonium zonale) s jejich charakteristickým tmavým pruhem na listech, nebo dáváte přednost převislým muškátům (Pelargonium peltatum), které vytvoří nádhernou barevnou kaskádu, pěstování v truhlíku a závěsných květináčích jim svědčí.

Pro pěstování muškátů v truhlíku zvolte substrát určený pro balkonové rostliny, který je bohatý na živiny. Nezapomeňte na drenážní vrstvu na dně nádoby, aby přebytečná voda mohla odtékat a kořeny neuhnívaly. Muškáty mají rády slunné stanoviště, ale snesou i polostín. Pravidelná zálivka je důležitá, ale nenechávejte muškáty stát ve vodě. Během vegetace je vhodné muškáty přihnojovat hnojivem na balkonové rostliny, aby měly dostatek živin pro bohaté kvetení.

Odstraňováním odkvetlých květů podpoříte tvorbu nových poupat a prodloužíte dobu kvetení. Na zimu je potřeba muškáty zazimovat. Přesuňte je do světlé a chladné místnosti s teplotou okolo 10 °C a omezte zálivku.

Inspirace: Nejzajímavější odrůdy muškátů

Muškáty, to je synonymum pro voňavé a barevné truhlíky i závěsné koše. Existuje ale nepřeberné množství odrůd, které se liší barvou, tvarem květů i listy. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější, které by vám na balkoně či terase neměly chybět. Klasikou mezi muškáty jsou ty s vzpřímeným růstem a kulovitými květy. Patří sem například 'Scarlet', zářivě červená odrůda, nebo 'Salmon Queen', která okouzlí lososově růžovými květy. Pro milovníky netradičních barev je tu 'Black Velvet' s tmavě fialovými, až černými květy. Pokud toužíte po převislých muškátech, sáhněte po odrůdách s přívlastkem 'peltatum'. 'Ville de Paris' s růžovými květy nebo 'White Cascade' s bílými květy vytvoří nádherné vodopády květů. Mezi převislé muškáty patří i odrůdy s hvězdicovitými květy, například 'Vancouver Centennial' s červenými květy. Pro milovníky vůní jsou tu vonné muškáty. 'Citronella' odpuzuje hmyz svou citronovou vůní, 'Chocolate Peppermint' voní po čokoládě a mátě. 'Attar of Roses' s růžovou vůní se používá i k výrobě parfémů. Ať už si vyberete jakoukoliv odrůdu, muškáty vám zaručeně zpříjemní letní dny.

muškáty

Publikováno: 29. 08. 2024

Kategorie: bydlení

Autor: JosefNovy

Tagy: muškáty