Voňavý ráj: Jak na pěstování levandule na zahradě
Výběr správné odrůdy
Pěstování levandule na zahradě začíná výběrem správné odrůdy. Existuje mnoho druhů a kultivarů s různými vlastnostmi, proto je důležité vybrat ten nejvhodnější pro vaše podmínky a požadavky. Mezi nejoblíbenější druhy patří levandule lékařská (Lavandula angustifolia), která je známá svými aromatickými květy a odolností. Pro začátečníky je ideální volbou, protože se snadno pěstuje a je nenáročná na péči. Další možností je levandule širokolistá (Lavandula latifolia), která má větší květy a intenzivnější aroma. Je však citlivější na mráz a vyžaduje slunné stanoviště. Pokud hledáte levanduli s netradiční barvou květů, zvolte levanduli prostřední (Lavandula x intermedia), která nabízí širokou škálu odstínů od bílé po růžovou. Při výběru odrůdy zvažte také její výšku, šířku a dobu kvetení. Pro menší zahrady jsou vhodné kompaktní kultivary, zatímco pro větší plochy můžete zvolit rozložitější druhy. Důležitá je také odolnost vůči chorobám a škůdcům. Informujte se u prodejce o vlastnostech jednotlivých odrůd a vyberte tu nejvhodnější pro vaši zahradu.
Slunné stanoviště
Levandule miluje slunce a teplo. Pro svůj zdravý růst a bohaté kvetení potřebuje minimálně 6 hodin slunečního svitu denně. Ideální je proto najít pro ni na zahradě slunné a teplé místo, chráněné před silným větrem. Vhodná je jižní nebo jihozápadní strana domu, případně svah orientovaný na jih. Na slunném stanovišti se lépe odpařuje voda z půdy, což levanduli vyhovuje. Její kořeny jsou náchylné k hnilobě v příliš mokré zemině. Naopak sušší a dobře propustná půda je pro pěstování levandule ideální. Pokud máte na zahradě těžkou jílovitou půdu, je vhodné ji před výsadbou levandule vylehčit pískem nebo štěrkem. Dobré je také zajistit levanduli drenážní vrstvu na dně výsadbové jámy.
Propustná půda
Pro zdárné pěstování levandule na zahradě je nezbytná propustná půda. Levandule, pocházející ze slunných a suchých oblastí Středomoří, nesnáší přemokření. V těžké, jílovité půdě, kde se drží voda, kořeny levandule uhnívají a rostlina chřadne. Ideální je lehká, písčitá až hlinitopísčitá půda s dobrou drenáží. Před výsadbou levandule je vhodné půdu prokypřit a vylehčit přidáním kompostu a písku. Tím se zlepší její struktura a propustnost. Pro zajištění optimálních podmínek je vhodné vysadit levanduli na vyvýšené záhony, kde voda snadno odtéká. Pravidelné kypření půdy kolem rostlin zamezí zhutňování a udrží dobrou propustnost. Naopak, vyvarujte se mulčování levandule organickými materiály, které zadržují vlhkost a mohou vést k hnilobě kořenů. Dobře zvolená a připravená půda je základem pro zdravý růst a bohaté kvetení levandule na vaší zahradě.
Výsadba levandule
Levandule, voňavá kráska s fialovými květy, je ozdobou nejedné zahrady. Její pěstování není náročné, a proto si ji může dopřát každý zahrádkář. Výsadba levandule se nejlépe provádí na jaře, kdy už nehrozí mrazy, nebo na podzim, zhruba šest týdnů před příchodem prvních mrazíků. Důležité je vybrat pro ni slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Levandule má ráda spíše sušší prostředí, proto se vyvarujte přemokření. Sazenice levandule sázejte dostatečně daleko od sebe, cca 40 cm u nižších druhů a až 100 cm u vyšších druhů. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit o kompost. Po výsadbě levanduli důkladně zalijte. V prvním roce po výsadbě se doporučuje odstraňovat květy, aby rostlina zesílila. Pravidelný řez po odkvětu zajistí bohaté kvetení v dalším roce. Levandule je nenáročná rostlina, která vám bude dělat radost svými květy i vůní po mnoho let.
Zálivka a hnojení
Levandule je rostlina nenáročná na zálivku. Dokáže přežít i delší období sucha. To ale neznamená, že ji nemusíte zalévat vůbec. Mladé rostliny potřebují pravidelnou zálivku, dokud se dobře neuchytí. Starší rostliny zalévejte pouze tehdy, když je půda suchá. Voda by se neměla dostat na listy, mohlo by to vést k houbovým chorobám. Zalévejte ráno nebo večer, kdy je chladněji a voda se tak rychle neodpaří. Co se týče hnojení, levandule není náročná na živiny. Bohatě si vystačí s chudší půdou. Pokud chcete podpořit kvetení, můžete rostliny přihnojit na jaře hnojivem s nízkým obsahem dusíku. Vybírejte hnojiva určená pro bylinky nebo okrasné rostliny. Příliš mnoho dusíku by vedlo k bujnému růstu listů na úkor květů. Levandule je vděčná za mulčování. Mulčovací kůra udrží vlhkost v půdě a omezí růst plevele. Navíc dodá záhonu upravený vzhled.
Řez levandule
Levandule je nenáročná trvalka, která na zahradě rozkvétá v průběhu léta. Abychom podpořili její růst a bohaté kvetení, je důležité ji pravidelně řezat. Řez levandule provádíme dvakrát ročně. První řez provádíme na jaře po skončení mrazů, kdy odstraníme všechny suché a poškozené části rostliny. Druhý řez provádíme po odkvětu, nejlépe koncem srpna nebo začátkem září. Při letním řezu zkracujeme stonky s odkvetlými květy asi o třetinu. Důležité je nestříhat do starého dřeva, ze kterého už nové výhony nevyrostou. Pravidelný řez zajistí, že levandule bude hustá, kompaktní a bohatě kvetoucí. Navíc se tak vyhneme dřevnatění spodní části rostliny. Pro řez levandule používáme ostré a čisté zahradnické nůžky, abychom rostlinu zbytečně nepoškodili.
Zimní ochrana
Levandule je sice odolná rostlina, ale v našich podmínkách není na škodu jí s příchodem zimy trochu pomoci. Zejména mladé rostliny do dvou let a levandule v květináčích ocení vaši péči. Nejdůležitější je chránit kořeny před mrazem. Kolem rostliny nasypte vrstvu mulče, například slámy, listí nebo kůry. Mulč zabrání promrzání půdy a udrží v ní vlhkost. Levanduli v květináčích přeneste na chráněné místo, například ke zdi domu nebo do chladné chodby. Pokud je zima tuhá a beze sněhu, můžete levanduli přikrýt chvojím nebo netkanou textilií. Pozor na přemokření, na zimu omezte zálivku. Na jaře, po posledních mrazech, mulč odstraňte a levanduli zkontrolujte. Odstraňte případné poškozené nebo suché větvičky. S trochou péče vám levandule na zahradě bude dělat radost i po mnoho dalších let.
Množení levandule
Levandule se dá množit několika způsoby, ale ne všechny jsou stejně snadné a efektivní. Nejjednodušší je množení řízkováním, které se provádí na jaře nebo na podzim. Z mateční rostliny odebereme asi 10 cm dlouhé řízky z mladých, nezdřevnatělých výhonků. Odstraníme spodní listy a řízky zapíchneme do substrátu pro řízkování. Pro lepší zakořenění můžeme použít i stimulátor. Řízky udržujeme v teple a vlhku, dokud nezakoření, což trvá obvykle 4-6 týdnů. Poté je můžeme přesadit do samostatných květináčů nebo na záhon. Další možností je množení semeny, ale to je náročnější a zdlouhavější. Semena vyséváme na jaře do výsevního substrátu a udržujeme je v teple a vlhku. Klíčení trvá 2-4 týdny a mladé rostlinky jsou choulostivé. Levandule vypěstované ze semen navíc nemusí mít stejné vlastnosti jako mateční rostlina. Levanduli je také možné množit dělením trsů, ale to se nedoporučuje u starších rostlin. Dělení trsů provádíme na jaře nebo na podzim tak, že rostlinu opatrně vyjmeme ze země a rozdělíme na menší trsy s kořeny. Jednotlivé trsy pak zasadíme do připravených jam.
Škůdci a choroby
Levandule je obecně odolná rostlina, ale i tak ji můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější škůdce patří slinutka pěnivá, která se projevuje bílými pěnovými shluky na stoncích. Tyto shluky odstraňujte proudem vody. Dalším škůdcem je molice skleníková, která se vyskytuje především ve sklenících a pařeništích. Proti molicím lze bojovat pomocí žlutých lepových desek.
Levandule může být napadena i houbovými chorobami, jako je například plíseň šedá. Ta se projevuje šedým povlakem na listech a květech, a to zejména za vlhkého počasí. Prevencí je vzdušné stanoviště a nepřehnojování dusíkem. Pokud už se plíseň objeví, napadené části rostliny odstraňte a zničte. V případě silného napadení použijte fungicid.
Důležitá je i prevence. Levanduli vysazujte na slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Pravidelně ji prořezávejte, abyste podpořili její růst a prosvětlili porost. Dodržováním těchto zásad minimalizujete riziko napadení škůdci a chorobami a vaše levandule se vám odmění bohatým kvetením a omamnou vůní.
Využití levandule
Levandule v zahradě není jen pastvou pro oči, ale i pokladem s mnoha využitími. Její charakteristická vůně a krása květů z ní dělají ideální rostlinu pro smyslné zahradní kompozice. Vytvořte si z levandule živý plot podél cestičky, obklopte jí terasu pro večerní posezení s omamnou atmosférou, nebo ji vysaďte do květináčů a ozdobte si jimi balkón. Kromě estetické funkce je levandule známá svými repelentními účinky. Odpudí komáry i moly, takže si letní večery budete moci užívat bez obtížného hmyzu. Sušené květy levandule provoní váš domov a zároveň poslouží jako přírodní dekorace. Vytvořte si voňavé sáčky do skříně proti molům, nebo si z květů uvařte uklidňující čaj. Levandulový olej má zklidňující a antiseptické účinky, používá se do aromalamp, koupelí i k masážím. Pěstování levandule na zahradě je nenáročné, preferuje slunná stanoviště a dobře propustnou půdu. Pravidelný řez po odkvětu zajistí bohaté kvetení v dalším roce.
Dekorace s levandulí
Levandule, to není jen krása pro oči a omamná vůně, ale i vděčný pomocník při dekorování zahrady. Pěstování levandule na zahradě není nic složitého, stačí slunné stanoviště a propustná půda. Ať už ji necháte růst volně, nebo ji budete tvarovat do živých plotů, levandule dodá vaší zahradě šmrnc. Pro romantickou atmosféru zasaďte levanduli k pergole nebo altánku. Fialové květy krásně vyniknou v kombinaci s bílými růžemi nebo s jemnými travinami. Sušená levandule je skvělá pro výrobu vonných sáčků do skříně, které zároveň odpuzují moly. Z květů si můžete vyrobit i voňavý olej nebo koupelovou sůl. Ať už se rozhodnete levanduli využít jakkoliv, její krása a vůně vám zaručeně zpříjemní nejedno odpoledne na zahradě.
Publikováno: 19. 06. 2024
Kategorie: bydlení