Zahrada v lednu nezahálí: Tipy a triky pro zimní měsíc

Zahrada V Lednu

Péče o trávník v zimě

Leden je měsíc, kdy se zahrada ukládá k zimnímu spánku. I když se zdá, že je vše ztichlé, i v tomto období je potřeba věnovat trávníku alespoň minimální péči, abychom se na jaře mohli těšit z jeho krásy. Základní pravidlo zní: po zmrzlém trávníku nechoďte, lední plocha na trávníku mu rozhodně neprospívá. Těžká vrstva sněhu může bránit přístupu vzduchu a světla, proto je vhodné sníh z větších ploch odhrnout. Vyhněte se používání chemických posypů, které by mohly trávník poškodit. Pokud je zima mírná a beze sněhu, dopřejte trávníku občasnou zálivku, zejména je-li suché počasí. V lednu je také ideální čas na plánování jarních prací na zahradě, včetně péče o trávník. Projděte si zahradní nářadí a v případě potřeby ho opravte nebo doplňte o nové kousky. Připravte si semínka trávy pro případné jarní dosevy. Studujte odborné články a čtěte rady zkušených zahrádkářů, abyste byli na jaro perfektně připraveni.

Ochrana rostlin před mrazem

Leden je měsícem, kdy se příroda ukládá k zimnímu spánku a zahrada zdánlivě odpočívá. Nízké teploty a mrazíky ale mohou být pro některé rostliny nebezpečné. Právě v lednu je proto důležité věnovat pozornost ochraně rostlin před mrazem. Citlivé rostliny v nádobách přeneste do chladné a světlé místnosti, kde nemrzne. Pokud to není možné, obalte nádoby izolační fólií nebo jutovinou. Záhony s trvalkami a zeleninou můžete chránit vrstvou mulče z listí, slámy nebo kůry. Mulč zabraňuje promrzání půdy a chrání kořeny rostlin před mrazem. Mladé stromky a keře ochráníte před mrazem a zimním sluncem netkanou textilií. Nezapomínejte ani na ochranu jehličnanů. Těžký sníh může polámat jejich větve. Pravidelně proto sníh z větví odstraňujte. V lednu také zkontrolujte stav skleníku a pařeniště. Věnujte pozornost utěsnění oken a dveří, aby dovnitř nepronikal mráz. Dodržováním těchto tipů pomůžete svým rostlinám přečkat zimní měsíce a na jaře se vám odmění bohatou úrodou a krásnými květy.

Zimní řez ovocných stromů

Leden je ideální měsíc pro zimní řez ovocných stromů. Teploty jsou nízké, stromy jsou v klidu a míza neproudí. Díky tomu se rány po řezu lépe hojí a stromy jsou méně náchylné k chorobám. Než se ale pustíte do stříhání, je důležité znát pár základních pravidel. Zimní řez provádíme u jabloní, hrušní, slivoní a třešní. Naopak broskvoně, meruňky a další peckoviny řežeme až na jaře, abychom předešli chorobám. Před řezem si připravte kvalitní a ostré nářadí – zahradnické nůžky, pilku a žebřík pro vyšší větve. Při řezu odstraňujeme všechny suché, poškozené a nemocné větve. Dále se zaměřujeme na prosvětlení koruny, aby do ní pronikalo dostatek světla a vzduchu. Větve zkracujeme nad pupenem, který směřuje ven z koruny. Řez vedeme šikmo, asi 0,5 cm nad pupenem. Po řezu je vhodné rány ošetřit štěpařským voskem nebo balzámem, abychom zabránili infekci. Dodržováním těchto tipů zajistíte svým ovocným stromům zdravý růst a bohatou úrodu.

zahrada v lednu

Kontrola a údržba nářadí

Leden je ideální čas na kontrolu a údržbu zahradního nářadí po náročné sezóně. Věnujte čas promazání pohyblivých částí nůžek, sekaček a dalšího náčiní. Zkontrolujte stav řezných nástrojů a v případě potřeby je nabrušte. Tupé nástroje ztěžují práci a poškozují rostliny. Nezapomeňte zkontrolovat a očistit rukojeti nářadí, abyste předešli tvorbě plísní a bakterií. Pokud máte zahradní hadice, vyprázdněte je a uskladněte na suchém místě, aby nepopraskaly mrazem. Stejně tak uskladněte i postřikovače a konve. Prohlédněte si také stav skleníku nebo pařeniště. Zkontrolujte, zda nejsou poškozené skleněné tabule nebo fólie a opravte je. Věnujte čas i úklidu vnitřních prostor, abyste měli na jaře připravené ideální prostředí pro výsev a množení rostlin.

Zahrada v lednu: Tipy a rady
Činnost Popis Frekvence
Kontrola skleníku/fóliovníku Zkontrolujte stav skleníku/fóliovníku, opravte případné závady a odstraňte sníh z konstrukce. Jednorázově / po sněžení
Kontrola uskladněné zeleniny Pravidelně kontrolujte uskladněnou zeleninu a odstraňujte nahnilé kusy. 1x týdně
Plánování výsadby Vytvořte si plán výsadby na jaro a objednejte si semínka a sazenice. Během ledna

Plánování jarní výsadby

I když se to nezdá, leden je ideální čas začít s plánováním jarní výsadby. Zatímco venku mrzne, pusťte se do studia katalogů osiva a sazenic a vyberte si druhy květin a zeleniny, které chcete pěstovat. Zvažte, kolik máte na zahradě místa, jaké mají dané druhy nároky na světlo a půdu a v neposlední řadě i to, co vám chutná. Vytvořte si podrobný plán záhonů, abyste maximálně využili dostupný prostor a zajistili rostlinám optimální podmínky pro růst. Nezapomeňte na střídání plodin, abyste předešli vyčerpání půdy a šíření chorob. V lednu si také můžete předpěstovat některé druhy zeleniny, jako jsou rajčata, papriky nebo celer. Připravte si výsevní substrát a vhodné nádoby a pusťte se do setí. Nezapomeňte na dostatek světla a tepla, aby semínka dobře klíčila. Plánování a příprava vám na jaře ušetří spoustu času a starostí a zajistí bohatou úrodu.

zahrada v lednu

Pěstování bylinek v interiéru

Leden je ideální čas naplánovat si bylinkovou zahrádku v teple domova. I když venku mrzne, můžete si užívat svěží vůni a chuť vlastních bylinek. Začněte s výběrem květináčů. Pro začátek postačí menší nádoby s drenážními otvory. Nezapomeňte na podmisky, abyste ochránili nábytek před vlhkostí. Důležitá je i správná zemina. Použijte substrát určený pro pěstování bylinek, který je bohatý na živiny. Semínka bylinek se vysévají od února, ale sazeničky oblíbených druhů jako je pažitka, petržel nebo máta, seženete v zahradnictví i teď v lednu. Bylinky potřebují dostatek světla, proto jim najděte slunné místo, nejlépe na parapetu okna orientovaného na jih. V zimě je potřeba bylinky zalévat méně než v létě. Před zalitím zkontrolujte, zda je zemina suchá. Přemokření by mohlo vést k hnití kořenů.

Krmení ptáků na zahradě

Leden je pro zahradu měsícem odpočinku, ale i tak se najde pár věcí, které můžeme udělat pro naše opeřené přátele. Ptáci v zimě ocení naši pomoc s hledáním potravy. Přikrmování ptáků na zahradě je nejen prospěšné, ale také zábavné pro celou rodinu.

V lednu, kdy je země často zmrzlá a pokrytá sněhem, je pro ptáky obtížné najít dostatek potravy. Semínka a plody jsou pryč a hmyz se ukrývá před mrazem. Proto je důležité jim s potravou pomoci. Ideální potravou do krmítka jsou slunečnicová semínka, proso, lněné semínko nebo drcené ořechy. V obchodech seženete i speciální směsi pro zimní přikrmování ptáků. Důležité je, aby potrava byla kvalitní a nezávadná, bez soli a koření.

Kromě krmítka můžete ptákům nabídnout i lojové koule nebo jablka. Lojové koule jednoduše zavěsíte na strom a jablka napíchnete na větve. Ptáci vám za vaši péči poděkují nejen svým zpěvem, ale i lovem škůdců v zahradě.

Čištění a úklid zahradního nábytku

Leden je ideální čas na údržbu zahradního nábytku, i když ho máte zazimovaný. Prohlédněte si ho a zkontrolujte, zda není poškozený. Dřevěný nábytek očistěte od nečistot a prachu vlhkým hadříkem. Pokud je to nutné, použijte jemný saponát. Po umytí nechte nábytek důkladně uschnout. Kovový nábytek otřete od prachu a nečistot. Pokud je rezavý, použijte odrezovač. Plastový nábytek omyjte teplou vodou a saponátem. Pokud je nábytek hodně špinavý, můžete použít tlakovou myčku, ale dejte pozor na tlak, abyste ho nepoškodili. Po umytí nábytek nechte uschnout. Čistý a suchý zahradní nábytek uskladněte na suchém a větraném místě. Můžete ho přikrýt plachtou, aby se na něj neprášilo.

zahrada v lednu

Příprava skleníku na jaro

Leden je ideální čas na přípravu skleníku pro novou sezónu. I když venku mrzne, uvnitř můžete začít s úklidem a dezinfekcí. Odstraňte všechny zbytky rostlin a zeminu z předchozí sezóny. Důkladně vyčistěte skla a konstrukci skleníku. Použijte teplou vodu s dezinfekčním prostředkem, abyste zničili škůdce a choroby. Nezapomeňte ani na květináče a nástroje. Po umytí je nechte důkladně uschnout. Prohlédněte si konstrukci skleníku. Zkontrolujte, zda nejsou poškozená skla, těsnění nebo konstrukční prvky. Opravy proveďte včas, abyste předešli tepelným ztrátám během sezóny. Připravte si zeminu a substráty pro jarní výsadbu. Půdu můžete propařit v troubě nebo mikrovlnné troubě, abyste zničili semena plevelů a zárodky chorob. Připravte si také osivo a sazenice pro jarní výsadbu. Projděte si katalogy, objednejte si semínka a naplánujte si, co budete pěstovat.

Inspirace pro zimní zahradu

Leden je měsícem klidu a odpočinku i na zahradě. Příroda spí a my bychom si z ní měli vzít příklad. To ale neznamená, že zahrada v lednu nemá co nabídnout. Naopak, i v tomto období se najde dost práce a inspirace pro nadšené zahrádkáře.

V lednu se zaměřte na plánování. Projděte si katalogy s osivem a sazenicemi a vyberte si, co budete pěstovat v nové sezóně. Vytvořte si plán výsadby a zkontrolujte si, zda máte dostatek nářadí a materiálu. Leden je také ideální čas pro studium. Přečtěte si odborné články o pěstování rostlin, nebo si prohlédněte videa s návody na zahradní práce.

I když je venku zima, nezapomínejte na ptáky. Pravidelně jim doplňujte krmítka a poskytněte jim zdroj vody. Zkontrolujte také, zda jsou vaše skleníky a pařeniště v pořádku a připravené na jaro. Pokud máte na zahradě jezírko, odstraňte z něj led a zajistěte dostatečnou cirkulaci vody.

Leden je také vhodnou dobou pro kontrolu a údržbu zahradního nábytku a nářadí. Očistěte je, opravte případné závady a uskladněte je na suchém a větraném místě. Pokud máte na zahradě kompost, pravidelně ho promíchávejte a kontrolujte jeho vlhkost.

Publikováno: 16. 08. 2024

Kategorie: bydlení

Autor: JosefNovy

Tagy: zahrada v lednu