Zvládněte pokládku dlažby svépomocí a ušetřete!

Pokládka Dlažby Svépomocí

Plánování a příprava

Žádná dlažba se neobejde bez precizního plánování. Než se pustíte do nákupu, pečlivě změřte plochu, kam chcete dlažbu pokládat. Nezapomeňte na případné výklenky, schody nebo obklady. K naměřené ploše připočítejte 10–15 % materiálu navíc pro případné prořezy a chyby. Při výběru dlažby zvažte její odolnost, protiskluznost a mrazuvzdornost, a to v závislosti na místě použití. Důležitý je i vzhled a celkový design. Vytvořte si jednoduchý plánek pokládky, kde si rozvrhnete vzor a směr dlažby. Zvažte, zda budete dlažbu klást na vazbu, rovně nebo diagonálně. Nezapomeňte na dilatační spáry, které jsou důležité pro kompenzaci teplotních změn. Před samotnou pokládkou si připravte veškeré potřebné nářadí a materiál. Budete potřebovat: zednickou lžíci, gumovou paličku, vodováhu, úhelník, řezačku na dlažbu, míchačku na lepidlo, kbelíky, štětku, spárovací hmotu a samozřejmě vybranou dlažbu a lepidlo.

Výběr správné dlažby

Výběr té správné dlažby je klíčový pro úspěšnou pokládku svépomocí. Než se pustíte do práce, promyslete si, kam dlažbu chcete, a jak moc bude zatěžovaná. Pro exteriér, například na terasu nebo chodník, volte mrazuvzdornou dlažbu s protiskluzným povrchem. Naopak do interiéru se hodí spíše dlažba s hladším povrchem, která se snadno udržuje. Důležitý je i materiál. Keramická dlažba je cenově dostupná a nabízí širokou škálu designů, ale je náchylnější k poškrábání. Naopak dlažba z přírodního kamene je odolnější, ale také dražší. Nezapomeňte ani na formát a barvu dlažby. Velkoformátové dlaždice opticky zvětší prostor, zatímco menší dlaždice se hodí spíše do menších místností. Barva dlažby by měla ladit s celkovým stylem interiéru nebo exteriéru. Nebojte se experimentovat s různými texturami a vzory, abyste dosáhli originálního vzhledu. Před nákupem si nezapomeňte spočítat potřebné množství dlažby a přidat rezervu pro případné řezy a opravy.

Nářadí a materiál

Pro pokládku dlažby svépomocí budete potřebovat základní nářadí a materiál. Z nářadí si připravte gumovou paličku, zednickou lžíci, ozubenou stěrku, vodováhu, gumovou stěrku na spárování, kbelík, houbu a řezačku na dlaždice. Co se týče materiálu, budete potřebovat dlaždice, lepidlo na dlaždice, spárovací hmotu a penetraci. Při výběru dlaždic zvažte, do jaké místnosti je budete pokládat. Do koupelny volte dlaždice s protiskluzovou úpravou. Do kuchyně se hodí dlaždice s odolností proti otěru a poškrábání. Lepidlo na dlaždice vybírejte podle typu podkladu a druhu dlaždic. Pro pokládku dlažby na podlahové topení použijte flexibilní lepidlo. Spárovací hmota by měla být voděodolná a odolná proti plísním. Penetraci použijte k ošetření podkladu před pokládkou dlaždic. Zlepší přilnavost lepidla a zpevní podklad.

pokládka dlažby svépomocí

Příprava podkladu

Před samotnou pokládkou dlažby je nezbytné věnovat dostatečnou pozornost přípravě podkladu. Ten musí být pevný, rovný a stabilní, aby dlažba dobře držela a nepraskala. Prvním krokem je odstranění všech nečistot, mastnoty a nesoudržných vrstev z původního povrchu. Pokud se jedná o starou dlažbu, je nutné ji odstranit a vyrovnat případné nerovnosti. Pro vyrovnání podkladu lze použít samonivelační stěrku, která se nanáší v tenké vrstvě a sama se vyrovná. Důležité je dodržet dobu schnutí stěrky, která je uvedena na obalu. Po zaschnutí stěrky je vhodné zkontrolovat rovinnost podkladu pomocí vodováhy a případné nerovnosti doladit. Pro zajištění dobré přilnavosti dlažby k podkladu je vhodné použít penetrační nátěr. Ten se nanáší válečkem nebo štětcem a zlepší přilnavost lepidla. Po zaschnutí penetrace je podklad připravený pro pokládku dlažby.

Míchání lepidla

Míchání lepidla je důležitý krok, na kterém závisí konečný výsledek vaší dlažby. Používejte pouze lepidlo určené pro váš typ dlažby a podkladu. Na obalu lepidla vždy najdete podrobný návod k přípravě. Obecně platí, že suchou směs sypejte do čisté vody a míchejte nízkootáčkovým míchadlem do dosažení homogenní hmoty bez hrudek. Dodržujte poměr vody a lepidla uvedený výrobcem. Příliš řídké lepidlo bude hůře držet a může způsobit sjíždění dlažby, naopak příliš husté lepidlo se špatně roztírá a dlažba nemusí správně přilnout. Po rozmíchání nechte lepidlo cca 5-10 minut odstát a poté znovu krátce promíchejte. Lepidlo zpracovávejte v doporučené době, která je uvedena na obalu. Nezapomeňte, že správně namíchané lepidlo je základ pro pevnou a trvanlivou dlažbu.

Pokládka dlažby svépomocí není žádná věda, chce to jen trpělivost, pečlivost a dodržování pár základních pravidel. Nebojte se do toho pustit, odměnou vám bude krásná podlaha a pocit z dobře odvedené práce.

Eliška Procházková

Pokládka dlaždic

Pokládka dlažby svépomocí je náročnější než se zdá, ale s dobrým návodem a trochou trpělivosti to zvládne i šikovný kutil. Než se pustíte do samotné práce, je potřeba důkladně se připravit. Prvním krokem je výběr správné dlažby. Zvažte, do jakého prostoru dlažbu pořizujete, jaká bude zátěž a jaký styl preferujete. Existuje nepřeberné množství materiálů, barev a vzorů. Důležitý je i výběr lepidla a spárovací hmoty, které musí být kompatibilní s typem dlažby a podkladu. Než začnete s pokládkou, ujistěte se, že máte k dispozici veškeré potřebné nářadí, jako jsou například: zednická lžíce, gumová palička, vodováha, řezačka na dlaždice, kbelíky, míchačka na lepidlo a spárovací hmota.

pokládka dlažby svépomocí

Před samotnou pokládkou je nutné připravit podklad. Ten musí být rovný, pevný, suchý a čistý. Pokud tomu tak není, je potřeba ho vyspravit nivelační hmotou. Po zaschnutí nivelace se nanáší penetrace, která sjednotí savost podkladu a zlepší přilnavost lepidla. Teprve poté můžete začít s pokládkou dlažby. Lepidlo nanášejte zednickou lžící na podklad a rozetřete ho do tenké vrstvy. Na lepidlo pokládejte dlaždice a pečlivě je do něj zatlačte. Mezi dlaždicemi nechte mezery, které vyplníte spárovací hmotou. Pravidelně kontrolujte rovinnost pokládky pomocí vodováhy. Po zaschnutí lepidla (obvykle 24 hodin) můžete začít spárovat. Spárovací hmotu nanášejte gumovou stěrkou do spár a přebytečnou hmotu ihned setřete. Po zaschnutí spár dlažbu očistěte vlhkým hadrem.

Spárování dlažby

Spárování je poslední, ale neméně důležitou fází pokládky dlažby. Správně provedené spárování dodá vaší dlažbě finální vzhled a ochrání ji před poškozením. Než se do spárování pustíte, ujistěte se, že je lepidlo pod dlažbou dokonale vytvrzené. Doba schnutí se liší dle typu lepidla, proto si pečlivě prostudujte instrukce od výrobce.

Pro spárování dlažby budete potřebovat spárovací hmotu, gumovou stěrku, houbu na dlažbu, čistou vodu a kbelík. Spárovací hmotu vybírejte podle typu dlažby a místa, kde je dlažba položená. Pro exteriéry a prostory s vyšší vlhkostí volte spárovací hmotu odolnou vodě a mrazu.

Spárovací hmotu rozmíchejte s vodou dle instrukcí na obalu. Konzistence by měla být hustší pasty. Nanášejte ji pomocí gumové stěrky diagonálně přes spáry a důkladně vtlačujte. Přebytečnou hmotu ihned odstraňte stěrkou.

Po zaschnutí spárovací hmoty (cca 20-30 minut) setřete zbylou hmotu z dlažby navlhčenou houbou. Houbu pravidelně proplachujte v čisté vodě. Po zaschnutí spár (cca 24 hodin) je dlažba připravena k užívání.

Čištění a údržba

Po dokončení pokládky dlažby je nezbytné provést důkladné čištění a věnovat pozornost následné údržbě, aby vám nová dlažba dělala radost co nejdéle. Nejdříve je potřeba odstranit veškeré zbytky spárovací hmoty z povrchu dlažby. K tomu použijte vlhký hadr nebo houbu a čistou vodu. Nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky, které by mohly povrch dlažby poškrábat. Po zaschnutí spárovací hmoty je vhodné provést impregnaci dlažby, která ji ochrání před znečištěním a usnadní následnou údržbu. Impregnace se nanáší dle pokynů výrobce, obvykle v jedné nebo dvou vrstvách. Pro běžnou údržbu dlažby postačí zametání nebo vysávání a mytí vodou s přídavkem běžného saponátu. Vyvarujte se používání agresivních čisticích prostředků s obsahem kyselin nebo rozpouštědel. V případě odolných skvrn použijte speciální čističe určené na daný typ dlažby. Pravidelná péče a čištění prodlouží životnost vaší dlažby a udrží ji krásnou po mnoho let.

pokládka dlažby svépomocí

Časté chyby

Při pokládce dlažby svépomocí se i zkušení kutilové mohou dopustit chyb, které pak kazí celkový dojem. Jednou z nejčastějších je špatná příprava podkladu. Nerovný, nedostatečně zhutněný nebo vlhký podklad může vést k praskání dlažby, tvorbě výstupků a nerovností. Důležité je také zvolit správný typ lepidla a spárovací hmoty s ohledem na druh dlažby a prostředí, kde bude položena.

Srovnání pokládky dlažby svépomocí vs. profesionální firmou
Vlastnost Svépomocí Profesionální firma
Cena Nízká (cca 500 Kč/m² za materiál) Vysoká (cca 1500 Kč/m² a více)
Časová náročnost Vysoká (závisí na ploše a zkušenostech) Nízká (závisí na ploše a firmě)
Kvalita provedení Variabilní (závisí na zkušenostech) Vysoká (záruka na práci)
Náročnost na nářadí Střední (nutné základní nářadí a vybavení) Nízká (firma disponuje vlastním vybavením)

Další častou chybou je nesprávné nanášení lepidla. Příliš silná vrstva lepidla může způsobit, že dlaždice nebudou správně držet a budou znít dutě. Naopak, příliš tenká vrstva lepidla nepovede k dostatečnému přilnutí dlažby k podkladu. Důležité je lepidlo nanášet rovnoměrně zubovou stěrkou a dodržovat doporučenou velikost zubů.

Zapomínat byste neměli ani na dilatační spáry, které jsou nezbytné pro kompenzaci tepelné roztažnosti materiálů. Nedostatečné nebo žádné dilatační spáry mohou vést k popraskání dlažby. Během pokládky je také důležité průběžně kontrolovat rovinnost dlažby pomocí vodováhy a případné nerovnosti ihned korigovat.

A v neposlední řadě nepodceňujte ani důkladné spárování a následné očištění dlažby od zbytků spárovací hmoty. Špatně provedené spárování může vést k zatékání vody pod dlažbu a jejímu následnému poškození.

pokládka dlažby svépomocí

Tipy pro začátečníky

Před samotnou pokládkou dlažby je nezbytné si vše pečlivě naplánovat. Zaměřte se na výběr správného typu dlažby s ohledem na její budoucí zatížení a umístění. Nepodceňujte ani výběr spárovací hmoty, která by měla být odolná proti vodě a mrazu. Před samotnou pokládkou dlažby se ujistěte, že máte k dispozici veškeré potřebné nářadí, jako jsou například: zednická lžíce, gumová palička, vodováha, křizítko, štětka a houba. Pro přesné řezání dlažby je vhodné použít řezačku na dlažbu. Před samotnou pokládkou dlažby je nutné připravit podklad, který by měl být rovný, pevný a suchý. Pro vyrovnání nerovností použijte samonivelační stěrku. Po zaschnutí stěrky můžete přistoupit k pokládce dlažby. Dlažbu pokládejte od rohu místnosti směrem ke dveřím. Pro dosažení stejných spár použijte spárovací křížky. Po nalepení dlažby nechte lepidlo dostatečně zaschnout. Po zaschnutí lepidla můžete přistoupit ke spárování dlažby. Spárovací hmotu nanášejte spárovací gumou diagonálně přes spáry. Přebytečnou spárovací hmotu ihned odstraňte mokrou houbou. Po zaschnutí spárovací hmoty je dlažba hotová.

Publikováno: 09. 07. 2024

Kategorie: bydlení

Autor: JosefNovy

Tagy: pokládka dlažby svépomocí | návod na pokládku dlažby svépomocí