Máte strach z exekuce? Zjistěte, jestli ji máte!

Jak Zjistit Jestli Mám Exekuci

Centrální evidence exekucí (CEE)

Centrální evidence exekucí (CEE) je veřejný rejstřík, který spravuje Exekutorská komora České republiky. Obsahuje informace o všech probíhajících a ukončených exekucích, které jsou vedeny proti fyzickým i právnickým osobám v České republice. Pro zjištění, zda je proti vám vedena exekuce, je CEE nejjednodušší a nejrychlejší cestou. Získáte zde aktuální a komplexní informace o případných exekucích vedených proti vaší osobě. K nahlédnutí do CEE potřebujete znát jméno, příjmení a datum narození osoby, o které chcete informace zjistit. Vyhledávat lze i podle IČO u právnických osob. Informace v CEE jsou veřejně dostupné, takže si je může ověřit kdokoli. Záznam o exekuci v CEE obsahuje důležité informace o exekuci, jako je jméno exekutora, předmět exekuce, výše dluhu a stav řízení. Pokud zjistíte, že je proti vám vedena exekuce, je důležité neprodleně kontaktovat exekutora a zjistit si další informace o průběhu exekuce a možnostech řešení situace.

Notářská komora České republiky

Notářská komora České republiky (NK ČR) hraje důležitou roli i v oblasti exekucí. NK ČR spravuje Centrální evidenci exekucí (CEE), která slouží jako veřejný a důvěryhodný zdroj informací o probíhajících exekucích. Pokud máte podezření, že je na vás vedena exekuce, nebo si chcete ověřit existenci exekuce na jinou osobu, CEE vám poskytne potřebné informace. Prostřednictvím webové aplikace nebo osobní návštěvy na pobočce notáře si můžete vyžádat výpis z CEE. K vyhledání exekuce budete potřebovat jméno, příjmení a datum narození osoby, o které chcete informace zjistit. Výpis z CEE obsahuje informace o exekučním titulu, exekutorovi, předmětu exekuce a dalších důležitých údajích.

Exekutorská komora České republiky

Exekutorská komora České republiky (EK ČR) hraje klíčovou roli při zjišťování informací o exekucích. Pokud máte podezření, že je proti vám vedena exekuce, EK ČR nabízí několik způsobů, jak si to ověřit.

Nejjednodušší a nejrychlejší je využít Centrální evidenci exekucí (CEE). Do CEE se zapisují všechny exekuce nařízené soudními exekutory v České republice. Pro vyhledávání v CEE potřebujete znát jméno a příjmení osoby, proti které je exekuce vedena, a její datum narození. Informace z CEE jsou dostupné online a zdarma.

Další možností je obrátit se přímo na Exekutorskou komoru ČR s písemnou žádostí o poskytnutí informací o exekuci. V žádosti uveďte své identifikační údaje a důvod žádosti.

EK ČR má ze zákona povinnost vám poskytnout informace o exekucích, které jsou vedeny proti vaší osobě.

Je důležité si uvědomit, že neznalost exekuce neomlouvá. Pokud je proti vám vedena exekuce a vy o ní nevíte, může to mít pro vás vážné následky. Proto je vždy lepší si včas ověřit, zda proti vám není vedena exekuce.

Žádost o výpis z rejstříku trestů

Existuje několik způsobů, jak zjistit, zda je na vás vedena exekuce. Jedním z nich je i žádost o výpis z Rejstříku trestů. Ačkoliv se to nemusí zdát jako zřejmá volba, v některých případech vám tento dokument může napovědět, zda je proti vám vedeno exekuční řízení.

V Rejstříku trestů se uchovávají informace o odsouzeních za trestné činy. V souvislosti s exekucemi je důležité zmínit, že neplacení výživného je trestným činem zanedbání povinné výživy. Pokud byste byli za tento trestný čin odsouzeni, tato informace by se objevila právě ve výpisu z Rejstříku trestů.

Je důležité si uvědomit, že výpis z Rejstříku trestů neobsahuje informace o všech typech exekucí. Informace o exekucích, které nesouvisí s trestnou činností, v něm nenajdete. Pro získání kompletního přehledu o případných exekucích je proto vhodné využít i jiné dostupné metody, jako je například Centrální evidence exekucí.

Dopisy od exekutora

Jedním z nejvíce stresujících okamžiků v životě je, když vám do schránky spadne dopis od exekutora. Takový dopis obvykle znamená, že máte neuhrazený dluh, o kterém jste možná ani nevěděli, a hrozí vám zabavení majetku. Ne vždy ale musí být dopis od exekutora prvním signálem, že se něco děje. Existuje několik způsobů, jak zjistit, jestli na vás běží exekuce, a to ještě předtím, než vám exekutor zaklepe na dveře. Můžete se obrátit na Centrální evidenci exekucí (CEE), která vede online databázi všech exekucí v České republice. Pro vyhledání exekuce v CEE budete potřebovat znát jméno a příjmení dlužníka a jeho datum narození nebo identifikační číslo osoby (IČO). Informace o existenci exekuce vám může poskytnout také váš bankovní účet, pokud je na něj uvalena blokací. Včasné zjištění exekuce vám dává možnost situaci řešit a předejít tak nepříjemným následkům.

Provozovatel Způsob zjištění Poplatek Rychlost získání informace
Centrální evidence exekucí (CEEX) Online na webu, osobně na pobočkách Czech POINT Zdarma (online), 50 Kč (osobně) Ihned (online), na počkání (osobně)
Exekutorská komora České republiky Písemná žádost 100 Kč Do 30 dnů

Zablokovaný účet v bance

Zablokování účtu v bance je nepříjemná situace, která může mít různé příčiny. Jednou z nich může být i exekuce. Pokud máte podezření, že by váš účet mohl být zablokován kvůli exekuci, je důležité zjistit si relevantní informace co nejdříve.

Existuje několik způsobů, jak zjistit, zda je na vás vedena exekuce. Můžete se obrátit na Centrální evidenci exekucí (CEE), kde si můžete ověřit existenci exekuce na základě vašeho jména a data narození. Další možností je kontaktovat Českou komoru exekutorů, která vám poskytne informace o exekutorovi, který exekuci případně vede.

V případě, že zjistíte, že je na vás vedena exekuce, je důležité neprodleně kontaktovat exekutora a domluvit se na dalším postupu. Ignorování exekuce může mít vážné následky, jako je například zabavení majetku.

Srážky ze mzdy

Jedním z nejčastějších a nejvíce citelných způsobů, jak se exekuce projeví, jsou srážky ze mzdy. Pokud máte podezření, že by na vás mohla být uvalena exekuce, je důležité zjistit to co nejdříve. Informace o existenci exekuce můžete získat z několika zdrojů. Můžete se obrátit na Centrální evidenci exekucí (CEEX), kde vám po zadání rodného čísla a data narození sdělí, zda je vedena nějaká exekuce. Další možností je nahlédnout do registru exekucí vedeného u Exekutorské komory České republiky.

Pokud zjistíte, že je na vás vedena exekuce formou srážek ze mzdy, je nezbytné kontaktovat vašeho zaměstnavatele a exekutora, který exekuci provádí. S exekutorem se pokuste dohodnout na splátkovém kalendáři nebo jiném způsobu vyřešení dluhu. Neignorujte výzvy k úhradě dluhu ani exekuční příkazy, mohlo by to vést k dalším nepříjemnostem, jako je zablokování bankovního účtu nebo zabavení majetku.

Návštěva exekutora je pro mnoho lidí stresující záležitost. Je důležité si uvědomit, že exekutor je povinen se prokázat exekučním titulem a legitimací. Pokud máte pochybnosti o pravosti exekuce, máte právo si vyžádat kopii exekučního titulu a ověřit si jeho platnost u příslušného soudu. Exekutor má právo vstoupit do vašeho bydliště pouze na základě soudního příkazu. Nemusíte ho vpustit dovnitř, ale je důležité s ním komunikovat a snažit se situaci řešit. V případě, že s exekucí nesouhlasíte, máte právo podat odpor proti exekuci. Odpor se podává k exekutorovi, který exekuci provádí. Je důležité podat odpor včas, nejpozději do 30 dnů od doručení exekučního příkazu.

Nejjednodušší cestou, jak zjistit, zda je na vás vedena exekuce, je nahlédnout do Centrální evidence exekucí. Tato veřejně dostupná databáze poskytuje informace o všech probíhajících exekucích.

Radomír Kovář

Nepřehlížejte poštu!

V záplavě reklamních letáků a složenek se může snadno stát, že přehlédnete důležitou zásilku. Dopisy od soudních exekutorů, soudů nebo České pošty (doručující soudní písemnosti) nikdy neignorujte. I zdánlivě banální dokument, jako je výzva k uhrazení drobné pohledávky, se může rychle proměnit v závažný problém, pokud na něj nebudete reagovat. Nepřevzetí zásilky vás nezbavuje odpovědnosti. Naopak, dokument je po uložení na poště považován za doručený a exekuční řízení může pokračovat bez vaší vědomosti.

Obraťte se na odborníka

Pokud si nejste jisti, zda na vás byla uvalena exekuce, a nechcete se spoléhat pouze na online nástroje, je vždy nejlepší obrátit se na odborníka. Kontaktovat můžete například exekutora, soudního znalce specializovaného na exekuce nebo advokáta se zaměřením na insolvenční a exekuční právo. Tito odborníci mají přístup k relevantním informacím a databázím a dokáží vám poskytnout přesné a aktuální informace o vašem případu. Zároveň vám poradí s dalšími kroky, které je v souvislosti s exekucí možné podniknout, a pomohou vám bránit vaše práva. Nebojte se na ně obrátit s jakýmikoli dotazy, které ohledně exekuce máte – čím dříve situaci začnete řešit s pomocí odborníka, tím lépe pro vás.

Publikováno: 25. 11. 2024

Kategorie: právo