Kolik dní dovolené mi náleží? Minimální dovolená pod lupou
- Zákoník práce a dovolená
- Minimální dovolená v roce 2023
- Plný a částečný úvazek
- Dovolená pro brigádníky
- Dovolená pro učitele a pedagogy
- Nemoc během dovolené
- Náhrada mzdy za dovolenou
- Neproplácení dovolené při výpovědi
- Dohoda o čerpání dovolené
- Prodloužení dovolené o svátky
- Dovolená u více zaměstnavatelů
- Shrnutí a rady na závěr
Zákoník práce a dovolená
Zákoník práce jasně stanovuje, že každý zaměstnanec má nárok na dovolenou. To se týká i brigádníků a lidí pracujících na dohodu. Minimální dovolená, kterou vám musí zaměstnavatel ze zákona poskytnout, činí 4 týdny v roce. To platí pro standardní pracovní úvazek. Pokud pracujete na zkrácený úvazek, máte nárok na dovolenou v poměru k odpracované době. Zákoník práce dále upravuje i minimální délku dovolené. Zaměstnavatel vám musí umožnit vyčerpat alespoň 2 týdny dovolené vcelku. Zbylé 2 týdny pak můžete čerpat po jednotlivých dnech, vždy po dohodě se zaměstnavatelem.
Minimální dovolená v roce 2023
V roce 2023 se nic nemění na délce minimální dovolené stanovené zákoníkem práce. Stále platí, že zaměstnancům náleží za kalendářní rok minimálně 4 týdny dovolené. Pokud pracujete kratší dobu, máte nárok na poměrnou část. Nezáleží na tom, zda pracujete na hlavní pracovní poměr nebo na dohodu o pracovní činnosti, pokud splníte podmínky, dovolená se vám počítá. Zaměstnavatel vám nemůže dát méně dovolené, než kolik určuje zákon. Minimální délka dovolené je stanovena na 2 týdny, a to i v případě, že máte nárok na více týdnů. Zaměstnavatel s vámi ale může sjednat dovolenou delší. Mnoho firem nabízí 5 týdnů dovolené jako benefit pro své zaměstnance. Nezapomeňte, že dovolená slouží k regeneraci a odpočinku.
Země | Minimální délka dovolené (v pracovních dnech) |
---|---|
Česká republika | 20 |
Slovensko | 20 |
Rakousko | 25 |
Německo | 20 |
Plný a částečný úvazek
V České republice mají všichni zaměstnanci právo na dovolenou, a to bez ohledu na to, zda pracují na plný nebo částečný úvazek. Minimální délka dovolené je stanovena zákonem a činí 4 týdny za kalendářní rok. Zaměstnavatel vám může poskytnout i delší dovolenou, než je zákonné minimum, což je běžná praxe v mnoha firmách.
Pokud pracujete na částečný úvazek, máte nárok na dovolenou v poměrné délce k vašemu úvazku. To znamená, že pokud pracujete například na poloviční úvazek, máte nárok na polovinu zákonné minimální dovolené, tedy 2 týdny. Důležité je si uvědomit, že dovolená se počítá na celé dny a nikoliv na hodiny. I když tedy pracujete jen několik hodin denně, máte nárok na celý den dovolené.
Dovolená pro brigádníky
I když pracujete na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti, máte nárok na dovolenou. Zákoník práce rozlišuje „dovolenou za kalendářní rok“ a „dovolenou za odpracované dny“. Brigádníci většinou čerpají dovolenou za odpracované dny. Minimální dovolená se vám počítá za každý odpracovaný měsíc. Za každý takový měsíc vám náleží 2 dny dovolené. Pokud odpracujete celý rok, máte nárok na 24 dní dovolené. Minimální délka dovolené je stanovena zákonem na 2 týdny, tedy 10 pracovních dní. Zaměstnavatel vám nemůže dát méně dovolené, než určuje zákon. Nezapomeňte, že dovolená je důležitá pro váš odpočinek a načerpání nových sil.
Dovolená pro učitele a pedagogy
Učitelé a pedagogové si zaslouží pořádný odpočinek! Kolik dní volna jim ale vlastně náleží? Minimální dovolená pro všechny zaměstnance, tedy i pro učitele a pedagogy, je stanovena zákoníkem práce na 4 týdny. Pokud pracujete ve školství kratší dobu, máte nárok na poměrnou část dovolené. Zákon dále stanovuje i minimální délku dovolené, a to 2 týdny, které by měly být vyčerpány vcelku. Zbytek dovolené je pak možné čerpat po jednotlivých dnech, vždy po dohodě se zaměstnavatelem.
Nemoc během dovolené
Onemocníte-li během dovolené, jistě vás nepotěší, že vám drahocenný čas volna ubíhá v posteli s teploměrem. Dobrou zprávou je, že vám v takovém případě náleží náhrada dovolené. Podle zákoníku práce máte nárok na minimální dovolenou v délce 4 týdnů za rok. Nemocenská dovolená se do minimální délky dovolené nezapočítává, a to ani v případě, že onemocníte během dovolené. Pokud tedy onemocníte během své dovolené, máte právo na to, aby vám zaměstnavatel poskytl náhradní dovolenou v rozsahu dnů, po které jste byli nemocní. Důležité je, abyste zaměstnavateli neprodleně oznámili, že jste během dovolené onemocněli a doložili mu to lékařskou zprávou. Nezapomeňte, že nárok na náhradu dovolené máte pouze v případě, že onemocníte během čerpání dovolené, nikoliv před jejím nástupem.
Náhrada mzdy za dovolenou
Každý zaměstnanec v pracovním poměru má ze zákona nárok na dovolenou. Minimální délka dovolené činí 4 týdny za rok. Někteří zaměstnavatelé poskytují i dovolenou delší, minimální dovolená podle Zákoníku práce je ale právě 4 týdny. Nárok na dovolenou vzniká postupně během roku a po odpracování alespoň 60 dnů u zaměstnavatele. Během dovolené náleží zaměstnanci náhrada mzdy. Ta se počítá z průměrného výdělku, který zaměstnanec dosahoval před odchodem na dovolenou. Výše náhrady mzdy za dovolenou by měla odpovídat mzdě, kterou by zaměstnanec dostal, kdyby nadále pracoval. Zaměstnavatel nesmí krátit dovolenou ani náhradu mzdy za dovolenou z důvodu nemoci, mateřské dovolené nebo jiné překážky v práci. Zaměstnanec má právo na poskytnutí dovolené vcelku. Pokud to umožňuje provoz, je zaměstnavatel povinen tomuto požadavku vyhovět.
Neproplácení dovolené při výpovědi
Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci dovolenou a za dobu dovolené mu náleží náhrada mzdy. Minimální dovolená, na kterou má zaměstnanec pracující na hlavní pracovní poměr ze zákona nárok, činí 4 týdny v kalendářním roce. Některé profese ale mohou mít ze zákona nárok na dovolenou delší. Zákoník práce dále stanovuje minimální délku dovolené, a to 2 týdny. Tyto dva týdny dovolené musí být vyčerpány vcelku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodnou jinak. Zaměstnanec má právo na poměrnou část dovolené i v případě, že u zaměstnavatele nepracoval celý kalendářní rok. Pokud pracovní poměr skončí před vznikem nároku na dovolenou nebo před vznikem nároku na její poměrnou část, přísluší zaměstnanci náhrada mzdy za dovolenou. Náhrada mzdy za dovolenou se vypočítá z průměrného výdělku. V případě výpovědi ze strany zaměstnance nebo zaměstnavatele se nejedná o překážku v práci na straně zaměstnavatele a zaměstnanci tak náleží standardní mzda nebo plat.
Dohoda o čerpání dovolené
Zaměstnanec má v České republice ze zákona nárok na dovolenou. Minimální délka dovolené je stanovena zákoníkem práce a činí 4 týdny. To platí pro zaměstnance pracující na plný úvazek. Pokud zaměstnanec pracuje na zkrácený úvazek, jeho nárok na dovolenou se krátí úměrně odpracované době. Dohoda o čerpání dovolené by měla být uzavřena písemně a podepsána oběma stranami, tedy zaměstnancem i zaměstnavatelem. Zákoník práce nestanovuje přesnou formu dohody o čerpání dovolené. V dohodě je vhodné uvést termín čerpání dovolené, délku dovolené v pracovních dnech a způsob čerpání dovolené (jednorázově, po částech). Zaměstnavatel má právo určit čerpání dovolené v rozsahu alespoň 2 týdnů vcelku, a to v období mezi květnem a říjnem. Zaměstnanec má právo na to, aby mu alespoň 2 týdny dovolené byly poskytnuty vcelku. Dovolená se čerpá v kalendářních dnech, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodnou jinak.
Prodloužení dovolené o svátky
V České republice má každý zaměstnanec ze zákona nárok na minimální dovolenou. Minimální délka dovolené podle zákona činí 4 týdny za rok. Zaměstnavatel vám může nabídnout i více dní dovolené, ale nikdy ne méně, než je zákonem stanovené minimum. Co se ale děje, když do vaší dovolené spadnou státní svátky?
Dobrou zprávou je, že se vám dovolená o státní svátky, které připadnou na pracovní dny, nezapočítává. To znamená, že pokud si například vezmete dovolenou v délce jednoho týdne, která zahrnuje státní svátek, bude vám z celkové dovolené odečteno pouze 5 dní, nikoliv 6. Tato výhoda se vztahuje na všechny zaměstnance, bez ohledu na to, zda pracují na hlavní pracovní poměr, nebo na dohodu o provedení práce. Pamatujte však, že je důležité se s vaším zaměstnavatelem vždy dopředu domluvit na čerpání dovolené, a to i v případě, že do ní spadají státní svátky.
Dovolená u více zaměstnavatelů
V případě, že pracujete pro více zaměstnavatelů současně, máte nárok na dovolenou u každého z nich. Minimální dovolená, kterou vám musí každý zaměstnavatel poskytnout, činí 4 týdny v kalendářním roce, pokud zákoník práce nestanoví jinak. Pro zaměstnance pracující na zkrácený úvazek se dovolená krátí. Minimální délka dovolené je 2 týdny a jeden z těchto úseků musí činit alespoň 2 týdny, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete jinak. Zaměstnavatel má právo určit vám termín čerpání dovolené, a to i v případě, že pracujete pro více zaměstnavatelů. Je proto důležité včas komunikovat se všemi svými zaměstnavateli a snažit se najít termín, který bude vyhovovat všem stranám.
Minimální dovolená zaručená zákonem je jako minimální mzda – stačí k přežití, ale na žádné velké radovánky to není.
Zdeněk Dvořák
Shrnutí a rady na závěr
V České republice má každý zaměstnanec ze zákona nárok na minimální dovolenou v délce 4 týdnů za rok. Pokud ale pracujete kratší dobu, máte nárok na poměrnou část dovolené. Například, pokud pracujete pouze půl roku, máte nárok na 2 týdny dovolené. Důležité je pamatovat na to, že dovolená slouží k regeneraci a odpočinku. I když máte nárok na minimální dovolenou, zkuste si vzít alespoň týden v kuse. Delší čas strávený mimo práci vám umožní lépe si odpočinout a načerpat nové síly. Nebojte se s nadřízeným probrat možnost delší dovolené, než je zákonné minimum. Mnoho firem si uvědomuje důležitost odpočinku pro své zaměstnance a nabízí delší dovolenou jako benefit. Pamatujte, že dovolená je důležitá pro vaše fyzické i psychické zdraví.
Publikováno: 24. 11. 2024
Kategorie: právo