Penzijní připojištění je určitou jistotou na stáří

Stát své občany finančně podporuje nejrůznějšími způsoby. Není to ovšem pouze Státní fond podpory investic, s nímž si lze vytvořit lepší bydlení. Dalším z hodně známých produktů je penzijní připojištění. Pokud si tímto způsobem budete spořit na penzi, máte možnost získat poměrně zajímavý státní příspěvek.

  • Jinak označované důchodové připojištění.
  • Je součástí třetího pilíře důchodového systému.
  • Vzniklo v roce 1994.
  • Přináší různá zvýhodnění.

Penzijní připojištění v číslech

Pojďme si hned na úvod prozradit, že penzijní připojištění je spojeno s již zmiňovaným státním příspěvkem. To znamená, že když si budete spořit určitou finanční sumu, stát Vám pošle další peníze. A to v závislosti na splnění daných pravidel. V níže uvedené tabulce můžete vidět, jak vysokou státní podporu lze získat.

Měsíční úložkaVýše státního příspěvku
300 Kč (minimální částka pro podporu)90 Kč
400 Kč110 Kč
600 Kč150 Kč
900210 Kč
1 000 Kč a více230 Kč
Jak vysoký příspěvek můžete dostat v rámci penzijního připojištění?

Státní příspěvky ovšem nejsou tím jediným, proč je pro Vás penzijní připojištění zajímavé. Zmínit se jistě můžeme i o řadě dalších benefitů.

Jaké jsou výhody penzijního připojištění?

Jednou z nich je například garance výnosu. Spolehnout se můžete také na to, že penzijní připojištění je pod dohledem České národní banky, která provádí kontrolu a regulaci penzijních společností. Dnes už navíc bývá zvykem, že spousta zaměstnavatelů posílá každý měsíc finanční příspěvek na penzijní připojištění pracovníka. V tomto případě čerpají určité zvýhodnění obě skupiny, jak samotný zaměstnanci, tak jejich zaměstnavatelé.

Daňová úspora přijde vhod

Zmínit bychom se pochopitelně měli o další podstatné výhodě, kterou přináší daňová úspora. Ano, pokud využíváte tento produkt, spoříte si nejenom na stáří, ale zároveň si můžete odečíst patřičnou částku od daňového základu. Její výše souvisí s měsíční úložkou. Ta minimální musí být 1 100 Kč měsíčně, kdy lze využít měsíční odpis 100 Kč z daní. Maximální výše odpisu je 12 000 Kč na rok.