Byt v osobním vlastnictví nebo ten družstevní

Každý z nás má v dnešní době trochu jinou představu o vlastním bydlení. Někdo chce dům. Pak ale musí řešit vytápění rodinného domu. Jiný zase dává přednost bytové jednotce. Pokud patříte do druhé zmiňované kategorie, přinášíme Vám poměrně zásadní srovnání. Je lepší zvolit byt v osobním vlastnictví nebo raději družstevní byt?

  • Jaké výhody má byt v ostatním vlastnictví?
  • V čem je naopak lepší družstevní byt?
  • A jaké jsou nevýhody obou?

Byt v osobním vlastnictví

Nejprve se pojďme zaměřit na byt v osobním vlastnictví. Za zmínku stojí určitě to, že byt můžete využívat dle vlastních potřeb. To znamená, že ho můžete třeba dále pronajímat. Nemusíte se ptát kohokoliv když chcete nějaké věci přestavět a upravit. Zároveň budete mít větší šanci na získání hypotéky pro financování takového obydlí.  A jak je to vůbec s držiteli, respektive majiteli bytů v České republice?

MajitelOrientační počet bytů
Fyzická osoba1 895 123
Stát a obce375 561
Právnické osoby106 570
Bytová družstva453 945
Spoluvlastnictví vlastníků908 634
Kolik je zhruba bytů v České republikce?

Pokud se rozhodnete pro byt v soukromém vlastnictví, budete ho mít na sebe převeden do třiceti dnů od vyřízení všech formalit a zaplacení kupní ceny. Zároveň počítejte s tím, že všechny daňové povinnosti jdou za Vámi, jako za vlastníkem. Jednoduše na Vás padají povinnosti jako na majitele bytu.

Varianta v podání družstevního bytu

Družstevní byt je opakem řešení zvaného „byt v osobním vlastnictví“. To znamená, že na takový byt nedostanete hypotéku, nemůžete ho dále pronajímat a o všem víceméně rozhoduje příslušné bytové družstvo. S těmito omezeními musíte počítat. Na druhou stranu je pravdou, že převod družstevního bytu je v podstatě okamžitý, neřešíte daňové záležitosti a například v katastru nejste veřejně dohledatelní.

Každý člověk dává přednost něčemu trochu jinému, takže co, je pro Vás lepší byt v soukromém vlastnictví nebo se favoritem naopak stane družstevní byt? O tom už musíte rozhodnout sami.