Exekuce – Co nemohou odnést z domu

Exekuce je velice nepříjemným procesem, jehož výsledkem může být nemovitost v dražbě. A to je věc, kterou asi nechce zažít opravdu nikdo. Pokud ve Vašem případě přece jenom dojde k exekuci, měli byste vědět, jaká jsou v takové situaci Vaše práva, respektive, co Vám může exekutor v rámci bydlení zabavit a co nikoliv. Hned na úvod si prozradíme, jak může dojít k exekuci.

  • Na základě smlouvy s exekuční doložkou.
  • Pokud pravomocně rozhodně soudu.
  • Když pravomocně rozhodne rozhodce.

Exekuce – na počátku všeho je výzva

Jestliže se bojíte exekuce, respektive toho, že někdo zaklepe u Vašich dveří a začne Vám zabavovat věci, nebojte se. Vše funguje trochu jinak a na samotném počátku Vám bude doručena předžalobní výzva, takže tak trochu víte, s čím můžete počítat. O dalších věcech se zmíníme v níže uvedených otázkách a odpovědích.

Může Vám exekutor sáhnout na peníze?

Ano, exekuce znamená, že Vám může být automaticky strhávána část mzdy nebo jiných příspěvků.

Má exekutor přístup k bankovnímu účtu?

Bohužel ano. V rámci exekučního řízení se může dostat k Vašim financím nejenom na běžném účtu, ale také na to spořícím.

Co je to mobiliární exekuce?

Tento pojem se týká zabavování movitých věcí.

Jaké povinnosti má dlužník vůči exekutorovi?

V první řadě s ním musí spolupracovat. To znamená, že ho musí vpustit na svůj pozemek a do svého domu.

Čím se řídí exekutor?

Ten se řídí podle jasně daných zákonů a podle rozhodnutí soudu. Zároveň by měl při vykonávání exekuce dodržovat jistou nestrannost, nezávislost a odpovědnost za škody způsobené při plnění povinností.

O jaké věci nemůžete při exekuci přijít?

Nyní se pojďme zaměřit na to, co Vám při exekuci nemůže být zabaveno. Jsou to samozřejmě oděvy, osobní věci jako léky, zdravotnické potřeby, snubní prsten, předměty nezbytné ke studiu nebo vykovávání Vašich pracovních povinností, dětské hračky, fotografie a různé typy vyznamenání. Zároveň nemůže být zabaven ani domácí mazlíček.