Hypotéka – Víte, jaké jsou dostupné varianty

Když se rozhodnete investovat peníze do vlastního bydlení, určitě k tomu nevyužijete kontokorent, ale sáhnete po daleko lepším a sofistikovanějším řešením. Tím je bezpochyby hypotéka, která i díky výhodnější úrokové sazbě předčí jakýkoliv spotřebitelský úvěr.

  • Hypotéka má delší splatnost.
  • Spojena je se zástavou nemovitosti.
  • Na trhu existuje hned několik produktů.

Jaká hypotéka je vhodná právě pro Vás?

Na počátku všeho bychom se mohli zmínit o základním dělení těchto úvěrových produktů. Jsou to účelové hypotéky a neúčelové hypotéky. O obojím si můžete přečíst v níže uvedených řádcích, respektive prostřednictvím otázek a odpovědí.

Co znamená účelová hypotéka?

Tento úvěrový produkt je spojen s daným účelem. Ve většině případů je to investování do nemovitosti, ať už jde o výstavbu, nákup nebo rekonstrukci.

K čemu slouží neúčelové hypotéky?

Ty jsou vhodné pro jiné účely financování. To znamená, že podmínkou není pouze investice spojená s nemovitostí, ale v podstatě s čímkoliv.

Jak se liší oba typy hypoték?

Tím nejzásadnějším rozdílem bude pravděpodobně úroková sazba. Ta vyšší je pochopitelně spojena s neúčelovou hypotékou.

Jaké jsou nejčastější typy splácení?

Hypotéka může mít odlišný způsob splácení. Využíváno je splácení anuitní, degresivní a progresivní.

Co je to Offset hypotéka?

Jde o speciální produkt, který pojí klasickou hypotékou se spořícím účtem.

Základní typy hypoték

Vedle běžné hypotéky vhodné pro pořízení domu či bytu můžete narazit kupříkladu na předhypotéční úvěr nebo překlenovací úvěr. Ten je spojen se stavebním spořením. Výjimkou nejsou ani hypotéky vhodné pro pořízení nemovitosti sloužící k nebytovým účelům. Další variantou může být hypotéční kontokorent.

Tou nejznámější neúčelovou hypotékou je americká hypotéka. I v jejím případě musíte ručit nemovitostí, abyste ji získali. Na druhou stranu obdržené peníze lze využít v podstatě k čemukoliv. Právě tohle je ten typ hypotéky, která díky neúčelovému charakteru může mít trochu vyšší úrokovou sazbu nežli ta účelová. Jak můžete vidět, vybírat ve světě hypoték je opravdu z čeho.