Investiční nemovitosti vhodné pro bydlení

Vlastní bydlení není v současné době jediným zájmem mnohých lidí. Spousta z nich v nemovitostech spatřuje také určitý typ investice. Například takový byt můžete koupit za účelem následného pronájmu, na čemž vyděláte peníze. V případě potřeby se pak do něj můžete nastěhovat nebo ho kdykoliv prodat. Jestliže uvažujete o investiční nemovitosti, nepodceňujte pár důležitých věcí.

  • Pohlídejte si zásadní faktory výběru.
  • Prověřte okolí takové nemovitosti.
  • Zajistěte si financování.
  • Vyčkejte na správnou dobu nákupu.

Investiční nemovitosti v číslech

Pokud se Vaším cílem stanou investiční nemovitosti pro bydlení, které následně pronajmete, asi byste měli vědět, jak pro Vás jako fyzickou osobu bude tato investice vypadat. To můžete vyčíst z níže uvedené tabulky. Po důkladném prozkoumání všech okolností by měla skutečnost odpovídat tomuto modelu.

PředmětHodnota
Nezbytný kapitálŘádově stovky tisíc Kč
Návratnost investice10 let a více
Roční zhodnoceníKolem 5 %
Jak by měla vypadat investiční nemovitost v praxi?

Investiční nemovitosti samozřejmě mohou vydělávat více peněz. V ideálním případě se však držet alespoň minimálních 5 % a co nejkratšího zhodnocení. To je do jisté míry ovlivněno řadou ostatních faktorů, s nimiž Vás nyní seznámíme.

Bydlení jako investice – co si pohlídat?

Při výběru investiční nemovitosti rozhodně hleďte na konkrétní lokalitu. U bytové jednotky by mělo být dostupné zázemí pro děti, obchody, příroda a podobné věci. Důležitou roli hrají i dispozice. V kurzu jsou spíše menší byty jako 1+1, 2+1 nebo 2+kk. Dopředu si také zjistěte případné financování bytové jednotky. Když jej pak porovnáte s následným záměrem, tedy pronájmem, měli byste být dlouhodobě v plusu.

V případě investiční nemovitosti nepodceňujte ani dobře připravené nájemní smlouvy, abyste ochránili svůj budoucí majetek. S ním můžete pochopitelně nakládat podle vývoje na trhu, ať už to bude pronájem, prodej nebo využití bydlení pro sebe a svou rodinu. Investice do bydlení se nemusí týkat pouze Vás samotných, ale i Vašeho příjmu do budoucna, o čemž Vás jistě přesvědčily řádky uvedené výše.