Jak zjistit, jestli nemám exekuci - zdarma

Dluhy se můžou snadno vymknout kontrole a vést k nepříjemným komplikacím, včetně exekuce. Ta vám znepříjemní život a může vás připravit o značnou část majetku. Proto je důležité včas zjistit, zda se na vás exekuce nevztahuje. Naštěstí existuje několik způsobů, jak to provést bez zbytečných poplatků.

1. Nahlédněte do Centrální evidence exekucí (CEE)

CEE je oficiální databáze spravovaná Exekutorskou komorou ČR, která obsahuje informace o všech probíhajících exekucích v České republice. Nahlédnutí do ní je zdarma, ale vyžaduje registraci a ověření identity.

Postup:

 • Navštivte webové stránky https://www.ceecr.cz/.
 • Klikněte na "Registrace" a vyplňte registrační formulář.
 • Ověřte svou identitu jedním ze 3 způsobů:
 • Bankovní identitou
 • MojeID
 • Poskytnutím ověřeného výpisu z katastru nemovitostí
 • Po registraci se přihlaste do systému a zadejte jméno a datum narození osoby, o které chcete zjistit informace o exekucích.

2. Získejte výpis z registru dlužníků

Registr dlužníků je soukromá databáze, která obsahuje informace o dlužnících a jejich závazcích. Nahlédnutí do ní je zpoplatněno, ale některé společnosti nabízí možnost získat první výpis zdarma.

Postup:

 • Vyberte si společnost, která nabízí výpis z registru dlužníků zdarma, například https://www.centralniregistrdluzniku.cz/.
 • Vyplňte formulář a zadejte jméno a datum narození osoby, o které chcete zjistit informace o dlužnících.
 • Ověřte svou identitu.
 • Získejte výpis z registru dlužníků.

3. Kontaktujte exekutorský úřad

Pokud máte podezření, že na vás exekuce běží, můžete se přímo obrátit na exekutorský úřad, který ji vede. Kontaktní údaje exekutorského úřadu najdete na https://ekcr.cz/seznam-exekutoru.

Tipy:

Pokud si nejste jisti, zda na vás exekuce běží, zkontrolujte si schránku. Exekutor vám doručí písemné oznámení o zahájení exekuce.

Pokud zjistíte, že na vás exekuce běží, neprodleně kontaktujte exekutora a domluvte se na splátkovém kalendáři.

V případě potřeby vyhledejte pomoc odborníka na insolvenční právo.

Nezapomeňte:

 • Získat informace o exekucích zdarma je možné, ale vyžaduje to určitou snahu.
 • Existuje několik způsobů, jak zjistit, zda na vás exekuce běží.
 • Pokud zjistíte, že na vás exekuce běží, nečekejte a řešte situaci co nejdříve.

Pamatujte: Včasné zjištění exekuce vám může ušetřit mnoho starostí a finančních komplikací. Nebojte se proto využít výše uvedených tipů a zkontrolujte si svůj stav v evidenci dlužníků.

Pasti na které si dát pozor: Když zdarma není úplně zdarma

Super, že se zajímáte o své finance a chcete se vyhnout nepříjemným překvapením. Zatím jsme mluvili o legálních cestách, jak zjistit exekuce zdarma. Ale pozor, existuje i několik pastí, na které si dát pozor:

1. Pozor na supervýhodné nabídky:

Na internetu narazíte na spoustu stránek lákajících na "ověření exekuce zdarma". Tyto stránky často fungují tak, že po vyplnění formuláře s vašimi údaji (jméno, datum narození) sice žádný poplatek za samotný výpis nezaplatíte, ale...

Začnete dostávat spam nebo otravné telefonáty. Vaše kontaktní informace mohou být zneužity pro marketingové účely.

Výpis nemusí být kompletní nebo aktuální. Tyto stránky nemusí mít přístup k oficiální databázi exekucí, takže informace o případné exekuci nemusí být vůbec pravdivé.

Můžete se nechtěně přihlásit k placené službě. Některé stránky mají zaškrtnuté políčko pro automatické obnovení placené služby po určité době.

2. Sliby a chytáky "ověřených" společností:

Některé společnosti sice nabízejí první výpis zdarma, ale pozor na chytáky v podmínkách:

Výpis zdarma se týká jen omezeného území. Možná získáte informaci jen o exekucích v daném kraji, ale ne po celé ČR.

Zdarma je jen základní informace. Chcete-li detailnější údaje o exekuci (výše dluhu, věřitel apod.), musíte si připlatit.

Automatické prodloužení placené služby. Pokud si pečlivě nepročtete podmínky, můžete se snadno dostat do pasti a platit za další – už nechtěné – výpisy.

Tipy, jak se vyhnout podvodníkům:

Ověřte si zdroj informací. Než zadáte své údaje, podívejte se na recenze a historii dané společnosti.

Čtěte pečlivě vše, co zaškrtáváte. Nezapomeňte odškrtnout políčka pro automatické obnovení placených služeb.

Dejte přednost ověřeným stránkám. Ministerstvo spravedlnosti nebo Exekutorská komora sice nenabízí úplně bezplatné výpisy, ale informace z těchto zdrojů jsou jisté a aktuální.

Pamatujte, že obezřetnost se vyplácí. Chytře získané informace o případných exekucích vám můžou ušetřit spoustu starostí a finančních problémů.

Co dělat když už exekuce běží: Ne všechno je ještě ztraceno!

Zjistit exekuci na sobě není nic příjemného, ale věřte nebo ne, situaci jde ještě napravit.   tady je pár kroků, které můžete podniknout:

Kontaktujte exekutora. Nečekejte, až se vám sám ozve. Čím dřív s ním budete jednat, tím lépe. Můžete domluvit splátkový kalendář, který vám umožní dluh splácet po menších částkách.

Zjistěte důvod exekuce. Měli byste vědět, odkud se dluh vzal a komu ho dlužíte. S věřitelem se možná domluvíte na splátkách nebo odpuštění části dluhu.

Zvažte insolvenci. Pokud máte více dluhů a exekucí, může být pro vás insolvence (lidově řečeno osobní bankrot) řešením. Insolvenční řízení vám zastaví exekuce a umožní vám splácet dluhy pod dohledem soudu. Na insolvenci je ale potřeba splnit určité podmínky, proto se poraďte s odborníkem.

Jak se dostat z dluhové spirály: Prevence je lepší než léčba

Dostat se do exekuce je nepříjemné, ale ještě horší je v ní zůstat. Proto je dobré myslet na prevenci:

 • Veďte si rozpočet. Zapisujte si příjmy a výdaje, abyste měli přehled o svých financích.
 • Žijte podle svých možností. Zbytečně si nepůjčujte a vyhýbejte se drahým konexím.
 • Tvořte si rezervu. Mějte stranou nějaké úspory pro nenadálé výdaje.
 • Nezastírejte problémy. Pokud se dostanete do finančních potíží, neignorujte je. Řešte je co nejdřív.

Doufám, že vám tento článek pomohl zorientovat se v problematice exekucí. Pamatujte, že včasné jednání a trocha finanční disciplíny vám mohou ušetřit spoustu starostí.

Publikováno: 31. 03. 2024

Kategorie: finance

Autor: JosefNovy