Poplatky, které mohou souviset s půjčkami

Současný trh nabízí spoustu úvěrových produktů. Nejsou to pouze kreditní karty, ale také klasické půjčky. Pokud je chcete využít k financování svých potřeb v rámci bydlení, nákupu automobilu nebo pro uhrazení jiných závazků, pohlídejte si jednu důležitou věc. A tou jsou poplatky. Jejich výše totiž může některé úvěry celkem značným způsobem prodražit.

  • Řada úvěrů je bez poplatků.
  • Jiné zase mají poplatky.
  • Všechny jsou uvedeny ve smluvních podmínkách.
  • Jejich výši si zjistěte před podpisem smlouvy.

Jaké jsou nejčastější poplatky?

Tím asi nejznámějším poplatkem bude ten za vyřízení, respektive poskytnutí půjčky. Ano, někteří poskytovatelé žádají po svých klientech jednorázový poplatek, popřípadě procentuální poplatek odvozený od výše půjčky. O ostatních poplatcích se můžete dočíst v následujících otázkách a odpovědích.

Platí se za vedení úvěrového účtu?

Ano, další poplatek, který si mohou účtovat banky i nebankovní společnosti.

Jaké jsou typy poplatků?

Základní dělení je jednoduché. Jsou to jednorázové poplatky a ty opakující se. S těmi se můžete setkat v rámci pravidelných plateb.

Jaké ostatní poplatky existují?

Jsou to například platby za převod peněz klientovi na bankovní účet, ale také ty spojené s hotovostním předáním financí.

Platí se za předčasné splacení úvěru?

Ano, některé poplatky jsou spjaty právě s mimořádnými splátkami, předčasným splacením nebo odložením splátek.

Jaká je výše takových poplatků?

Velikost poplatku je hodně individuální záležitostí a záleží na konkrétním poskytovateli. Obvykle jde o stokoruny.

Vedle poplatku si pohlídejte i sankce

Výše uvedené poplatky ovšem nejsou tím jediným, co byste si měli pohlídat před podpisem úvěrové smlouvy. Zavčasu se také informujte o sankčních poplatcích. Ty jsou vyžadovány například při opožděném uhrazení měsíční splátky, při zaslání papírové upomínky a podobně. Skupina dalších finančních nákladů, které jen zbytečně prodražují využívání úvěru. Poplatky jsou něčím, co byste neměli podceňovat a vždy si důkladně spočítejte výhodnost konkrétní půjčky. Popřípadě dodržujte vše tak, aby po Vás nebyly tyto sankční platby za žádných okolností vyžadovány.