Předčasné splacení hypotéky zcela zdarma

Dávno pryč jsou doby, kdy bylo možné splatit předčasně hypotéku pouze po úhradě poměrně vysokého poplatku. I když je pravdou, že za určitých podmínek takové výjimky stále existují. Současné zákony, respektive zákon o spotřebitelských úvěrech předčasné splacení hypotéky řeší trochu jinak, benevolentněji.

  • Za předčasné splacení nemusíte platit.
  • Nabízí se možnost bezplatného splacení předem.
  • Pohlídat si musíte jen pár věcí.
  • Víte, jak na to?

Kdy za předčasné splacení hypotéky nic neplatíte?

Pojďme si představit jednu z těch nejběžnějších situací, kdy za předčasné splacení hypotéky nebudete platit skutečně nic navíc. Je to konec fixace úrokové sazby. Toto období je pro Vás v tomto směru stěžejní a neměli byste ho prošvihnout. Doplatit můžete v podstatě celou hypotéku bez poplatku navíc. A jaké další možnosti tu jsou?

PředmětHodnota
Po stanovení nové fixaceDo tří měsíců
Hypotéka s pohyblivou sazbouKdykoliv
Každý rok část úvěruAž 25 %
Mimořádné situaceÚmrtní partnera a podobně
Situace, kdy můžete bezplatně splatit hypotéku.

Minimálně výše uvedené příklady v tabulce Vám zajistí, že předčasné splacení hypotéky nebude spojeno s žádnými poplatky, popřípadě jen s těmi hodně malými. Například každoroční umořování hypotéky po 25 % z cílové částky bez poplatku navíc je celkem zajímavé. Nutno však upozornit na to, že takové podmínky se týkají především smluv uzavřených po 1.12.2016. Popřípadě těch, které byly po tomto datu refinancovány. V opačném případě to nemusí být tak jisté.

Co dalšího byste měli vědět?

V rámci komplexnosti prezentovaných informací bychom se měli zmínit také o tom, že na mimořádné splátky a předčasné splacení hypotéky máte pochopitelně nárok i jindy. Potom ale musíte počítat s tím, že tyto procesy budou spojeny s jistými poplatky. V případě zájmu se ale můžete zbavit hypotéky.

Jestliže chcete dát přednost spíše bezplatnému předčasnému splacení hypotéčního úvěru, potom si v první řadě hlídejte příslušné termíny. Než se k takovému kroku rozhodnete, začtěte se také do podoby Vaší stávající smlouvy.