Rozmnožte si olivovník i doma: Tipy pro zelené nadšence

Množení Olivovníku

Výběr metody množení

Olivovník si můžeme namnožit několika způsoby, přičemž každý má své výhody a nevýhody. Semenem množení olivovníku je sice možné, ale nedoporučuje se. Semena oliv klíčí velmi dlouho a nezaručí vám, že nová rostlina bude mít stejné vlastnosti jako mateřská rostlina. Mnohem častěji se proto používají vegetativní metody množení, jako je řízkování nebo roubování.

Řízkování olivovníku je poměrně jednoduchý a efektivní způsob. Provádí se na jaře nebo na podzim z mladých, zdravých výhonů. Řízky by měly být asi 10-15 cm dlouhé a zbavené spodních listů. Po zasazení do substrátu a zajištění vhodné teploty a vlhkosti řízky zakoření během několika týdnů.

Roubování olivovníku je o něco náročnější, ale umožňuje kombinovat vlastnosti různých odrůd. Provádí se na jaře, kdy je proudění mízy v rostlinách nejsilnější. Jako podnož se používá odolná odrůda olivovníku, na kterou se naroubuje ušlechtilá odrůda. Roubování vyžaduje určitou zručnost a zkušenost, ale při správném provedení je velmi úspěšné.

Výběr metody množení olivovníku závisí na vašich možnostech, zkušenostech a cílech. Pro začátečníky je nejvhodnější řízkování, zkušenější pěstitelé mohou zkusit i roubování.

Množení olivovníku semeny

Množení olivovníku semeny je sice možné, ale není to úplně jednoduché ani rychlé. Semena oliv se nacházejí v pecce plodu – olivy. Před samotným výsevem je potřeba pecku narušit, například opatrným naříznutím nebo zbroušením. Narušená pecka se pak nechává namočená ve vodě po dobu 24 hodin. Po namočení se semena zasadí do substrátu pro výsev a řízkování, cca 2 cm hluboko. Důležité je udržovat substrát stále vlhký, ale ne přemokřený. Klíčení olivovníku ze semen může trvat i několik měsíců, proto je potřeba být trpělivý. Mladé rostlinky je vhodné po vyklíčení umístit na slunné a teplé místo. Nevýhodou množení olivovníku semeny je, že nově vzniklá rostlina nemusí nést plody shodné s mateřskou rostlinou. Pro zachování vlastností odrůdy je proto vhodnější množení řízkováním.

Příprava semen k výsevu

Množení olivovníku ze semen je sice možné, ale vyžaduje trpělivost a nezaručuje, že nová rostlina bude mít stejné vlastnosti jako mateřská rostlina. Pokud toužíte po olivách z vlastní zahrady, je lepší zvolit množení řízkováním. Semena oliv před výsevem potřebují speciální zacházení. Tvrdá pecka semenáčku ztěžuje prorůstání. Pro urychlení klíčení je vhodné pecku narušit. Toho docílíte opatrným narušením povrchu pecky pilníkem nebo jemným poklepáním kladívkem. Důležité je nepoškodit samotné semeno uvnitř. Následně se doporučuje namočit semena na 24 hodin do vlažné vody. Pro další podporu klíčení je možné semena stratifikovat. Stratifikace napodobuje přirozené podmínky zimního období a probouzí semena k životu. Semena se smíchají s vlhkým pískem nebo rašelinou a umístí se na několik týdnů do lednice. Teplota by se měla pohybovat okolo 4 °C.

množení olivovníku

Péče o sazenice olivovníku

Sazenice olivovníku vyžadují po přesazení zvláštní péči, aby se jim dařilo. Mladé rostlinky jsou choulostivější a potřebují čas na aklimatizaci a rozvoj silného kořenového systému. Pravidelná zálivka je klíčová, ale vyvarujte se přemokření, které může vést k hnilobě kořenů. Půda by měla být dobře propustná a mírně vlhká. Doporučuje se používat substrát určený pro citrusy a olivovníky, který zajistí optimální složení živin. Během vegetačního období, od jara do podzimu, je vhodné sazenice přihnojovat hnojivem s vyšším obsahem dusíku pro podporu růstu. V zimě, kdy olivovník odpočívá, zálivku omezte a hnojení vynechejte. Sazenice olivovníku preferují slunné stanoviště s dostatkem světla. Vhodná je jižní strana domu nebo balkonu. Teplota by neměla klesnout pod -5 °C, proto je v chladnějších oblastech nutné zajistit zimní ochranu, například přenesením do světlé a chladné místnosti. Pravidelně kontrolujte listy sazenic, zda se na nich nevyskytují škůdci nebo choroby. Včasná identifikace a ošetření je důležité pro zdravý růst rostliny.

Metoda množení Náročnost Doba do plodnosti (roky) Úspěšnost (%)
Semeny Nízká 10-15 Nízká (10-20)
Řízkováním Střední 3-5 Střední (50-70)
Roubováním Vysoká 2-3 Vysoká (80-90)

Množení olivovníku řízky

Olivovník si můžeme množit několika způsoby, ale řízkování patří mezi ty nejjednodušší a nejrychlejší. Pro množení řízky volíme zdravé a silné výhony z letošního roku. Ideální dobou pro odběr řízků je jaro nebo začátek léta, kdy je rostlina v plném růstu. Řízky by měly být dlouhé asi 10-15 cm a měli bychom je seříznout ostrým nožem nebo zahradnickými nůžkami těsně pod očkem. Spodní listy z řízku odstraníme, abychom zabránili jejich hnití v půdě. Připravené řízky můžeme zasadit do květináčů naplněných směsí rašeliny a perlitu, případně do substrátu pro řízkování. Důležité je udržovat substrát stále vlhký, ale ne přemokřený. Řízky umístíme na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Pro úspěšné zakořenění je vhodné vytvořit řízkům skleníkové prostředí, například tak, že květináč překryjeme průhledným igelitovým sáčkem. Pravidelné větrání zabrání vzniku plísní. Zakořenění řízků obvykle trvá 4-6 týdnů. Jakmile řízky zakoření a začnou růst, můžeme je přesadit do větších květináčů nebo rovnou na stanoviště do zahrady. Pamatujte, že olivovník je teplomilná rostlina a v našich podmínkách se pěstuje spíše jako přenosná rostlina.

množení olivovníku

Správný odběr řízků

Pro úspěšné množení olivovníku řízky je klíčový správný odběr. Řízky odebíráme na jaře z mladých, zdravých výhonů, ideálně z olivovníku, který plodí. Výhony by měly být silné asi jako tužka a dlouhé 10-15 cm. Řez vedeme ostrým, dezinfikovaným nožem šikmo pod pupenem, abychom minimalizovali riziko hniloby. Spodní listy z řízku odstraníme, abychom zabránili jejich hnití v zemině. Horní listy můžeme zkrátit na polovinu, čímž omezíme odpařování vody. Takto připravené řízky můžeme rovnou zasadit do substrátu pro řízkování nebo je nechat zakořenit ve vodě.

Zakořenění řízků olivovníku

Množení olivovníku řízkováním je běžná metoda, jak si vypěstovat nový strom z již existující rostliny. Řízky odebíráme na jaře z mladých, zdravých výhonků. Ideální řízek je asi 10-15 cm dlouhý a má 2-3 páry listů. Spodní listy odstraníme a řez provedeme šikmo, abychom zvětšili plochu pro zakořenění. Pro urychlení procesu můžeme konec řízku namočit do stimulátoru růstu. Připravené řízky zasadíme do substrátu pro řízkování, který by měl být vzdušný a dobře propustný. Směs rašeliny a perlitu je ideální. Řízky udržujeme v teple a vlhku, dokud nezakoření, což může trvat 6-8 týdnů. Pravidelně kontrolujeme vlhkost substrátu a zamezíme jeho přemokření. Zakořeněné řízky přesadíme do květináčů s kvalitním substrátem a postupně je otužujeme. První rok je chráněné místo ideální. Olivovníky množené řízkováním si zachovávají vlastnosti mateřské rostliny, včetně odrůdy a chuti plodů.

Přesazování řízků olivovníku

Řízky olivovníku přesazujeme, jakmile zakoření a vytvoří dostatečně silný kořenový systém. To obvykle trvá 2-3 měsíce, ale může to být i déle. Zakořenění poznáme podle nových výhonků na řízku. Pro přesazení použijeme substrát pro citrusy nebo směs zeminy pro pokojové rostliny a písku v poměru 1:1. Důležitá je dobrá drenáž, proto na dno květináče nasypeme vrstvu keramzitu. Řízky opatrně vyjmeme z množárny a zasadíme do květináčů o průměru 8-10 cm. Po přesazení rostliny důkladně zalijeme a umístíme na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Olivovníky množené řízkováním obvykle plodí dříve než ty pěstované ze semene. Pamatujte, že trpělivost je klíčová. I když se může zdát, že řízky nerostou tak rychle, jak byste si představovali, s péčí a trpělivostí se vám odmění krásnou a zdravou rostlinou.

množení olivovníku

Olivovník, strom s duší jihu, se s námi dělí o své bohatství po staletí. Jeho množení, ať už řízkováním, hřížením či výsevem pecek, je jako zasazení naděje na budoucí generace, které budou sklízet plody naší trpělivosti a péče.

Božena Vacková

Výhody a nevýhody řízkování

Řízkování olivovníku, ačkoliv ne tak spolehlivé jako množení ze semen, nabízí několik výhod. Zaprvé, nová rostlina je geneticky identická s mateřskou rostlinou, což zaručuje zachování žádoucích vlastností, jako je odrůda plodů a odolnost vůči chorobám. Zadruhé, řízkování umožňuje rychlejší cestu k plodícímu stromu. Nevýhodou řízkování je nižší míra úspěšnosti v porovnání s množením ze semen. Řízky jsou náchylnější k hnilobě a vyžadují specifické podmínky pro zakořenění, jako je stálá vlhkost a teplota. Navíc ne všechny odrůdy olivovníků se snadno množí řízkováním. Pro úspěšné množení olivovníku řízkováním je klíčový výběr zdravého a silného řízku z mladého dřeva, ideálně na jaře. Řízek by měl být dlouhý asi 10-15 cm a zbavený listů v dolní třetině. Pro podporu zakořenění je vhodné použít stimulátor růstu. Řízky se poté umístí do substrátu s dobrou drenáží a udržují se ve vlhkém a teplém prostředí, dokud nezakoření, což může trvat několik týdnů až měsíců.

Tipy pro úspěšné množení

Olivovník si můžete namnožit několika způsoby, ale ne všechny jsou stejně snadné a efektivní. Mezi nejoblíbenější patří množení semeny, řízky a roubováním. Množení semeny je sice možné, ale je to běh na dlouhou trať. Semena olivovníku klíčí velmi pomalu a trvá několik let, než vám z nich vyroste strom, který plodí olivy. Pro domácí množení je proto lepší zvolit řízkování nebo roubování.

Řízky odebírejte na jaře z mladých, zdravých výhonů. Řízky by měly být asi 10-15 cm dlouhé a zbavené spodních listů. Pro lepší zakořenění je vhodné použít stimulátor růstu. Řízky zapíchněte do substrátu pro řízkování a udržujte je v teple a vlhku. Pravidelně je roste a chraňte před přímým sluncem. Zakořenění trvá obvykle několik týdnů.

množení olivovníku

Roubování je o něco náročnější technika, ale umožňuje vám získat rostlinu s požadovanými vlastnostmi. Pro roubování se používají rouby z plodných olivovníků, které se naroubují na podnože odolných odrůd. Roubování se provádí na jaře nebo na podzim. Pro úspěšné roubování je důležité, aby řezné plochy roubu a podnože dokonale přiléhaly a aby byla rána dobře zafixována.

Publikováno: 28. 06. 2024

Kategorie: bydlení

Autor: JosefNovy

Tagy: množení olivovníku | návod na množení olivovníku