Zachovejte si krásu květin: Tip na sušení květin v soli

Sušení Květin V Soli

Kouzlo sušených květin

Sušení květin v soli je metoda stará jako lidstvo samo. Už naše babičky věděly, že sůl dokáže uchovat krásu květů na dlouhou dobu. Metoda je jednoduchá a zvládne ji každý. Stačí vzít květinu, zbavit ji přebytečných listů a opatrně ji vložit do nádoby se solí. Důležité je, aby byla květina celá obalená solí a nikde nevykukovala. Nádoba se poté uzavře a nechá se na suchém a temném místě alespoň dva týdny. Po uplynutí této doby se sůl opatrně odstraní a sušené květiny jsou připravené k použití.

Jak sušit květiny v soli, aby si zachovaly svou barvu a tvar? Tajemství tkví v použití správného druhu soli. Ideální je jemná mořská sůl, která květinám neublíží a zároveň z nich dokáže vytáhnout maximum vlhkosti. Pro zachování barevnosti květů je možné do soli přidat pár kapek potravinářského barviva. Sušení květin v soli je skvělý způsob, jak si uchovat vzpomínky na léto. Sušené květiny v soli potěší jako dekorace v interiéru nebo jako originální dárek.

Síla soli pro zachování krásy

Sůl, běžná surovina v každé domácnosti, skrývá překvapivý potenciál pro zachování krásy květin. Sušení květin v soli, ačkoliv méně známé než tradiční metody, nabízí úžasné výsledky a umožňuje uchovat si vzpomínky na letní dny po celý rok. Tato technika, využívající hygroskopických vlastností soli, spočívá v absorpci vlhkosti z květů, čímž zabraňuje jejich vadnutí a ztrátě barvy.

Proces sušení květin v soli je jednoduchý a zvládne ho každý. Stačí vybrat vhodné květiny s pevnějšími okvětními lístky, jako jsou růže, levandule nebo hortenzie. Květiny zbavíme přebytečných listů a zkrátíme stonky. Do uzavíratelné nádoby nasypeme vrstvu soli, na ni opatrně položíme květiny a zasypeme je další vrstvou soli, dokud nejsou zcela zakryté. Nádoba musí být suchá a květiny by se neměly vzájemně dotýkat. Doba sušení se liší v závislosti na druhu a velikosti květin, obvykle trvá 7 až 14 dní. Po uplynutí této doby květiny opatrně vyjmeme a zbavíme přebytečné soli štětečkem. Výsledkem jsou krásně zachovalé květiny s intenzivními barvami, které vám budou dělat radost po dlouhou dobu.

Výběr správných květů

Pro dosažení nejlepších výsledků při sušení květin v soli je výběr správných květů zásadní. Ne všechny květiny jsou vhodné pro tuto metodu. Ideální jsou květiny s plochými květy a nízkým obsahem vlhkosti, jako jsou růže, macešky, levandule, sedmikrásky nebo hortenzie. Naopak květiny s tlustými okvětními lístky nebo vysokým obsahem vody, jako jsou lilie nebo tulipány, se pro sušení v soli příliš nehodí. Důležité je také vybírat květiny čerstvé, nepoškozené a v plném květu. Uvadlé nebo poškozené květiny by mohly zhnědnout nebo se během sušení deformovat.

Při výběru barev se meze nekladou, experimentujte a kombinujte různé druhy květin pro dosažení originálních barevných kompozic. Pamatujte však, že barvy některých květin mohou po usušení vyblednout nebo se změnit. Například červená růže může získat tmavší, vínový odstín. Pro zachování co nejvěrnějších barev doporučujeme sušit květiny v temnu a suchu.

Příprava soli a nádoby

Pro perfektní výsledky sušení květin v soli je důležitá správná příprava. Používáme neparfémovanou sůl, ideálně hrubozrnnou, která dobře absorbuje vlhkost. Jemná sůl, jako je kuchyňská sůl, může vytvořit na květinách krustu a znemožnit tak rovnoměrné sušení. Před samotným sušením je vhodné sůl krátce prohřát v troubě na nízkou teplotu, aby se zbavila přebytečné vlhkosti.

Pro sušení květin v soli se hodí vzduchotěsné nádoby s víkem, například plastové nebo skleněné. Důležité je, aby nádoba byla dostatečně velká pro zvolený druh květin a umožnila jim rovnoměrné rozložení. Před použitím nádobu pečlivě vysušte, aby se zabránilo vzniku plísní.

Vrstvení soli a květů

Vrstvení soli a květů je klíčem k úspěšnému sušení květin touto metodou. Použijte nádobu s těsnícím víkem, aby se dovnitř nedostala vlhkost. Na dno nasypte vrstvu soli, cca 1 cm vysokou. Použijte hrubozrnnou sůl, která dobře absorbuje vlhkost. Na sůl opatrně položte květiny, které chcete sušit. Dbejte na to, aby se květy vzájemně nedotýkaly a aby jejich okvětní lístky směřovaly vzhůru. Květy zasypte další vrstvou soli, tentokrát opatrně, abyste je nepomačkali. Pokračujte ve vrstvení soli a květů, dokud nenaplníte celou nádobu. Poslední vrstva by měla být vždy sůl. Nádobu dobře uzavřete a umístěte ji na suché a tmavé místo. Doba sušení se liší v závislosti na druhu květiny a tloušťce okvětních lístků, obvykle trvá 2-3 týdny. Po uplynutí této doby květiny opatrně vyjměte z nádoby a očistěte je od soli pomocí štětečku s jemnými štětinami.

Doba sušení v soli

Doba sušení květin v soli se liší v závislosti na druhu květiny, její velikosti a vlhkosti. Obecně platí, že čím je květina silnější a vlhčí, tím déle bude trvat její vysušení. Tenké květy s malým množstvím vody, jako jsou macešky nebo levandule, mohou být suché již za pár dní. Naopak, růže nebo pivoňky s mnoha okvětními lístky a vysokým obsahem vody, mohou vyžadovat i několik týdnů.

Pro kontrolu, zda je květina již dostatečně suchá, ji jemně stiskněte. Pokud je květina na dotek pevná a suchá na dotek, je připravena k dalšímu použití. Pokud je stále vlhká nebo měkká, nechte ji v soli ještě několik dní. Pamatujte, že sušení v soli je proces, který vyžaduje trpělivost. Nespěchejte na to a dopřejte květinám dostatek času k úplnému vysušení, abyste si je mohli užívat co nejdéle.

Správné vyjmutí květů

Pro zachování krásy květů při sušení v soli je důležité jejich správné vyjmutí. Vybírejte květy, které jsou v plném květu, ale ještě se nezačínají rozpadat. Ideální je sbírat je za suchého a slunečného počasí, nejlépe dopoledne, kdy už rosa oschla. Stonky by měly být pevné a bez známek poškození. Květy s poškozenými okvětními lístky nebo listy raději nepoužívejte, protože by se mohly během sušení znehodnotit. Po sběru květy co nejdříve zbavte přebytečných listů na stonku, které by v soli mohly plesnivět.

Odstranění zbytků soli

Po důkladném vysušení květů v soli je na čase zbavit je veškerých zbytků soli, které by mohly bránit jejich kráse a trvanlivosti. Opatrně vyjměte květy ze soli a jemně je očistěte štětcem s měkkými štětinami. Pohybujte štětcem jemně, abyste nepoškodili křehké okvětní lístky. Pokud jsou na květech přilepeny větší kusy soli, můžete je zkusit opatrně odloupnout prsty nebo pinzetou. Pro důkladnější odstranění soli můžete květy krátce podržet nad párou z varné konvice. Pára pomůže rozpustit zbytky soli a usnadní jejich odstranění. Po napařování nechte květy důkladně uschnout na vzduchu.

Pamatujte, že sušené květiny jsou křehké a snadno se poškodí. Zacházejte s nimi proto opatrně a s láskou, abyste si jejich krásu mohli užívat co nejdéle.

Tipy pro aranžování

Sušení květin v soli je skvělý způsob, jak si uchovat jejich krásu na dlouhou dobu. Pro dosažení nejlepších výsledků je důležité vybrat správný typ soli. Jemná mořská sůl je ideální, protože dobře absorbuje vlhkost a nepoškozuje jemné okvětní lístky. Před sušením květiny zbavte přebytečné vody a listů na stonku. Použijte vzduchotěsnou nádobu s víkem a na dno nasypte vrstvu soli. Květiny do soli jemně položte a zasypte je další vrstvou. Dbejte na to, aby byly květiny zcela zakryté solí a aby se nedotýkaly. Nádobu uzavřete a umístěte ji na tmavé a suché místo. Doba sušení se liší v závislosti na typu květiny a vlhkosti, obvykle to trvá 1 až 3 týdny. Po usušení květiny opatrně vyjměte z nádoby a očistěte je od soli štětcem s měkkými štětinami. Usušené květiny v soli jsou křehké, proto s nimi zacházejte opatrně. Pro delší životnost je můžete umístit do skleněné vázy nebo je použít k dekoraci.

Péče o sušené květiny

Sušení květin v soli je tradiční a efektivní metoda, jak uchovat krásu květů na dlouhou dobu. Sůl působí jako přírodní vysoušedlo, které z květů absorbuje vlhkost a zabraňuje tak jejich hnití a vadnutí. K sušení v soli se hodí zejména květiny s pevnějšími okvětními lístky, jako jsou růže, jiřiny, chryzantémy nebo levandule. Pro sušení v soli budete potřebovat uzavíratelnou nádobu, ideálně skleněnou nebo plastovou, a dostatečné množství soli, nejlépe hrubozrnné, která lépe absorbuje vlhkost. Na dno nádoby nasypte vrstvu soli a na ni opatrně rozložte květy, které chcete sušit. Květy by se neměly dotýkat, aby se zajistilo rovnoměrné sušení. Poté zasypte květy další vrstvou soli, dokud nebudou zcela zakryté. Nádobou jemně zatřeste, aby se sůl dostala i mezi okvětní lístky. Nádobou uzavřete a umístěte ji na tmavé a suché místo. Doba sušení se liší v závislosti na druhu a velikosti květů, obvykle trvá 2-4 týdny. Po uplynutí této doby květy opatrně vyjměte z nádoby a zbavte je přebytečné soli. Sušené květiny v soli si zachovají svůj tvar a barvu po mnoho měsíců, a tak vám budou připomínat krásné letní dny i během zimy.

Inspirace pro použití

Sušení květin v soli je skvělý způsob, jak uchovat jejich krásu a barvu na dlouhou dobu. Tato metoda je obzvláště vhodná pro květiny s robustnějšími okvětními lístky, jako jsou růže, jiřiny nebo levandule. Jemnější květy, jako jsou sedmikrásky nebo konvalinky, by se mohly v soli poškodit.

Kromě samotného sušení vám sůl otevírá dveře k fascinujícím dekorativním možnostem. Zkuste například nasušit květiny v soli obarvené potravinářským barvivem a vytvořte tak originální barevné dekorace. Solí sušené květiny můžete dále využít k výrobě vonných sáčků do skříně, svíček s květinovým motivem nebo je zalít do epoxidové pryskyřice a vyrobit tak jedinečné šperky či dekorace do bytu. Fantazii se meze nekladou!

Časté chyby při sušení

Sušení květin v soli je sice jednoduchá metoda, ale i tak se při ní dá leccos pokazit. Častou chybou je použití soli, která není dostatečně jemná. Hrubá sůl špatně absorbuje vlhkost a květiny pak můžou začít plesnivět. Důležité je také použít sůl bez jódu a jiných přidaných látek, které by mohly květiny poškodit. Další chybou je nesprávné vrstvení květin a soli. Květiny by měly být v nádobě obalené ze všech stran solí a jednotlivé vrstvy by neměly být příliš vysoké. Jinak se k nim nemusí dostat dostatek vzduchu a opět hrozí plísně. Důležité je také zvolit správné místo pro sušení. Květiny sušené v soli by neměly být vystaveny přímému slunci ani vlhkosti. Ideální je suché a tmavé místo. A v neposlední řadě je potřeba být trpělivý. Sušení v soli trvá obvykle několik dní až týdnů v závislosti na druhu a velikosti květin.

Alternativy k sušení solí

Sušení květin v soli je sice tradiční a efektivní metoda, ale existují i ​​jiné způsoby, jak si uchovat krásu květů. Mezi oblíbené alternativy patří lisování květin, ať už v knihách nebo specializovaných lisech. Tato metoda je ideální pro zachování plochých květů, jako jsou sedmikrásky nebo macešky. Další možností je sušení vzduchem, kdy se květiny zavěsí na suchém a větraném místě. Tento způsob je vhodný pro květiny s pevnějšími stonky, jako jsou růže nebo levandule. Pro dosažení rychlejšího výsledku lze využít i sušičku na ovoce nebo mikrovlnnou troubu, ale je potřeba dbát na správný postup a teplotu, aby květiny neztratily barvu a tvar. Moderní metodou je použití silikagelu, který absorbuje vlhkost a urychluje proces sušení. Tato metoda je šetrná k barvě a tvaru květin, ale vyžaduje použití speciálního materiálu.

Publikováno: 23. 06. 2024

Kategorie: bydlení

Autor: JosefNovy

Tagy: sušení květin v soli | jak sušit květiny v soli